Afetlere Hazırlık Yılı başladı

İçişleri Bakanı Sn. Süleyman Soylu, AFAD’daki tanıtım toplantısında Afetlere Hazırlık Yılı’nı başlattı. Konuşmasında, toplantı ile 6 stratejik adım atıldığına dikkat çeken Soylu, #AfetlereHazırOl mottosu ile bir seferberlik başlatıldığını vurguladı. AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu ise yaptığı konuşmada 6 büyük afet yönetim projesini açıkladı. Türkiye’nin afet yönetim tarihinde önemli bir gün yaşandığını belirten Dr. Güllüoğlu, projelerin birbirini tamamlayan bir çerçeve oluşturduğunun altını çizdi.

Afetlere Hazırlık Yılı başladı

Türkiye’de afetlere hazırlık kültürünün yerleşmesi için hazırlanan Afetlere Hazırlık Yılı Tanıtım Toplantısı, AFAD’ın merkez yerleşkesinde yapıldı. İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, İçişleri Bakan Yardımcısı Sayın İsmail Çataklı, İçişleri Bakan Yardımcısı Sayın Mehmet Ersoy ve AFAD Başkanı Sayın Dr. Mehmet Güllüoğlu’nun katılımıyla gerçekleşen programda, afet yönetimi alanında devreye alınan 6 proje kamuoyu ile ilk kez paylaşıldı.

Bakan Soylu, tanıtım toplantısının amacını, “…Olay meydana gelmeden zihni hazırlığı yapabilmek de risk azaltmanın en önemli altyapısıdır. Bugün hakikaten 'afetlere hazır ol' mottosuyla bir seferberlik başlamaktadır. Bu seferberliköncelikle tüm kurumlarla, STK'lar ve tüm vatandaşlarımızla birlikte gerçekleştirilmesi gerekli bir seferberliktir. Eğer bunu yapabilirsek başarabiliriz." diyerek özetledi.

Toplantıda, her ay bir tema ile topluma #AfetlereHazırOl çağrısı yapacak Afetlere Hazırlık Yılı’nın yanı sırabireylerin afet yönetimine katılmasını sağlayacak ‘AFAD Gönüllülük Sistemi’, afet yönetiminde görev almak isteyenleri standartlara göre yetkilendirecek “AFAD Akreditasyon Sistemi”, toplumun tüm kesimlerinin görüş ve önerilerini afet yönetimine yansıtacak Türkiye Afet Risklerinin Azaltılması Platformu, afet tehlike ve risklerini şehir şehir analiz edebilen Afet Risk Azaltma Sistemi (ARAS) ve eksikleri gidermek için yapılan Afet ve Acil Durum Tatbikatları kamuoyuna tanıtıldı.

Zayıf Afet Hafızası, Hazırlıksız Yakalanmaya Sebep

Tanıtım toplantısının açılışında bir konuşma yapan İçişleri Bakanı Sn. Süleyman Soylu, sözlerinin başında zayıf afet hafızasının hazırlıksız yakalanmaya neden olduğunu anlattı. 17 Ağustos 1999 Depremi öncesinde toplumda yeterli afet tecrübe ve hatırasınının bulunmadığına dikkat çeken Soylu, o geceden sonra herkesin deprem konusunda bilincinin arttığını vurguladı. 

15’er yıllık dilimlerde afetlere bakıldığında afetlerin önceki döneme göre %27 artmasına atıf yapan İçişleri Bakanı, sözlerini “1900'den günümüze kadar meydana gelen büyük depremler bakımından Türkiye 77 depremle dünyada 4. sıradadır. 17 Ağustos Depremi'nin etkili olduğu bölge, Türkiye nüfusunun yüzde 23'ünü barındırıyor. Yani dünyaölçeğinde bakarsak doğal afet riski açısından dünyadaki sayılı bölgelerden biri üzerindeyiz.” şeklinde sürdürdü.

Türkiye Afet Yönetiminde Dünyada İyi Bir Noktada

Türkiye'nin gerek yasal mevzuat gerekse organizasyonel bakımdan dünyada iyi bir noktada bulunduğunun altını çizen Soylu, "1999 depremi, Türkiye'de bu işin kurumsal açıdan miladı olmuştur. AFAD Başkanlığımız bugün hem yurt içi afet yönetiminde hem de uluslararası acil durumlarda yardım götürme noktasında Türkiye'nin yüz akı kurumlardan biri haline gelmiştir… AFAD, AYDES ve İKAS gibi dijital altyapılarıyla afet öncesi, sırası ve sonrasına yönelik önemli çıktılar üretiyor.”  ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu: “Belirlediğimiz 6 Stratejik Adımın Başlangıcını Yapıyoruz”

Konuşmasında, Türkiye Afet Müdahale Planı’na (TAMP) ve TAMP’ın sorumlu kurumlarla oluşturduğu organizasyona atıfta bulunan Bakan Soylu, “Türkiye artık afet anında planlı hareket eden, kapasite olarak her noktaya yetebilen bir kurumsal yapıya kavuştu… Yaptığımız analizler,  AFAD Başkanlığımızın yaptığı çalışmalar çerçevesinde kendimize 6 stratejik adım belirledik ve hepsinin başlangıcını yapıyoruz. Birinci adımımızı 'afetlere hazırlık yılı ilan etmek' olarak belirledik… İkinci olarak AFAD Gönüllülük Sistemi'ni kuruyoruz. Üçüncü adımımız, Afet Akreditasyon Sistemi'nin kurulmasıdır.” cümlelerini kaydetti. 

İllerde, habersiz şekilde valilere giderek 5-10 dakika içinde başlayacak tatbikatlar düzenleyeceklerinin altını çizen Süleyman Soylu hitabında, Afet Risklerini Azaltma Sistemi’ne (ARAS) yer verdi. ARAS’ın tüm kurumlar için çok önemli bir el kitabı, başvuru kaynağı olacağını vurguladı

Hedef: Tüm Afetlere Karşı Bilinçli ve Hazır Bir Türkiye

Soylu, hitabında,. Afetlere Hazırlık Yılı ve diğer 5 büyük projenin ana hedefini her türlü afete karşı bilinçli ve hazır bir Türkiye tablosuna ulaşmak olarak tarif etti ve "Bu ülkeyi, dünyanın en güvenli ülkesi haline getirmeye çalışıyoruz. Afet meselesi de bu başlıklardan birisidir… Dünyada afetlere en hazırlıklı millet olmalıyız… Ama bunun için yılmadan, yorulmadan, hedeflerimize koşarak çalışmalıyız. Herkesin yemek yemeyi, ayakkabısının bağını nasıl bağlamayı öğreniyorsa afetler karşısında hazır olmayı da öyle öğrenmesi gerekir. Bunu öğretene, anlatana kadar il ilçalışacağız." şeklinde konuştu. 

AFAD Başkanı: “AFAD Müdahale İle Biliniyor Ancak Biz Risk Azaltmak İçin de Yoğun Çalışıyoruz”

AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, AFAD’ın müdahale ve iyileştirme çalışmalarıyla bilinmesine atıf yaparak “Ancak biz biliyoruz ki esas mal ve can kaybını azaltabileceğimiz safhalar, afet öncesinde gerçekleştirilen bu risk azaltma ve hazırlık çalışmaları. Biz de bu anlamda mutfakta çok yoğun çalışmalar gerçekleştirmeye devam ediyoruz."dedi. AFAD’ı sadece bir kriz kurumu değil ‘kriz ve risk kurumu’ olarak konumlandırmak istediklerini belirten Başkan Dr. Güllüoğlu, “afet yöneticilerinin bir mottosu vardır: ‘en iyiyi düşün, en kötüsüne hazırlan’, biz bu yaklaşımlaçalışıyoruz.” cümlesini kaydetti. 

Dr. Güllüoğlu, Türkiye'de kriz yönetimi anlayışından risk yönetimi anlayışına geçişi kuvvetlendirmeyi hedeflediklerini belirterek, "AFAD'ı da sadece bir kriz kurumu değil kriz ve risk kurumu olarak konumlandırmak istiyoruz. AFAD'ın algısını bu yönde geliştirmeyi umuyoruz." diye konuştu.

6 stratejik proje hakkında hazırlanan videolar üzerinden detaylı bilgiler veren AFAD Başkanı, “6 büyük projenin, afet yönetimine katkı sağlayacağını ve etkisini git gide artıracağını, Türkiye’nin afet yönetim tarihinde önemli bir gün yaşandığını düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Bizim Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17