Güneş sistemi yıldızlardan büyüktür

Kâbus gibi geçen Lucescu dönemi sonrası,  milli takımın üstüne soyadı gibi doğdu Şenol Güneş.

Çok uzun süredir geri plana düşmüş, ilgilenilmeyen, tepki gösterilen bir milli takımı, tekrardan gönüllere sokmak kolay değildi.

Arnavutluk ve Moldova galibiyetleri ve genç kadronun ortaya koyduğu futbol, sadece 6 puan değil, milli takıma olan sempatiyi de geri kazandırmıştı. 

Sıra özgüvenin tekrardan kazanılmasındaydı ki bunun için de Fransa’dan daha uygun bir takım olamazdı herhalde.

Dünyanın en pahalı kadrosuna sahip, son şampiyon Fransa, Konya’ya gelirken, tecrübeli teknik adam oyun planını çoktan hazırlamıştı.

Maç öncesi, basın toplantısında yaptığı “Fransa maçını kaybet, İzlanda maçını kazan, ben buna evet derim” açıklaması ise kurt hocanın sadece saha içini değil saha dışı oyununu kurmakta da ne kadar usta olduğunu gösteriyordu. Bu açıklamayla millilerin üstündeki baskıyı alırken, rakibi de rehavete itiyordu Şenol Güneş. 

İlk düdük çaldıktan sonra tecrübeli hocanın planı da tıkır tıkır işlemeye başladı.Tempoyu düşürerek, nasıl olsa atarım düşüncesindeki Fransızları tabir-i caizse uyutan A milliler, Mbappe ve Griezmann’ın koşu yollarını kapatarak, oyunu kilitledi.

Rakibi kendi sahasında karşılayıp, kaptığı her topta ileride çoğalmaya çalışan Milli takımımızın ilk golü duran toptan bulması ise kaderin bir cilvesi gibiydi. 

Kaan Ayhan’ın attığı golün şaşkınlığını yaşayan Fransızlar, Dorukhan-Cengiz işbirliğine engel olamayınca, ilk yarı 2-0’lık üstünlüğümüzle sona erdi.

İkinci yarı beklenildiği üzere son şampiyon Fransa’nın yoğun baskısıyla başladı. Bu bölümde savunma hattımız sadece iyi oynamakla kalmayıp, pas disiplininden de kopmayarak, milli takımın ayakta kalmasını sağladı.

Merih ve Kaan’ın İtalyan tarzı sert savunmasına Zeki ve Hasan Ali de katılınca, rakip hücumcular, kalecimiz Mert Günok’u zorlayacak pozisyona dahi giremedi. Öyle ki Fransızların ünlü golcüsü Olivier Giroud oyundan çıkarken, adeta dayak yemiş gibiydi.

Bu katı savunma nedeniyle hücum dengesini kaybedip, kendi sahasında ciddi boşluklar veren Fransa, tecrübesi ve hızlı stoperleriyle farkın açılmasına izin vermezken, karşılaşma 2-0’lık müthiş bir skorla sona erdi. 

MAÇIN YILDIZI

Çok değil, 4 ay önce yerden yere vurulan, kavgalar,prim tartışmaları,dedikodunun içine sıkışıp kalmış, rating’i düşmüş, sempatisi kaybolmuş bir milli takımı alıp, ülkenin gururu haline getirmek kolay iş değil. Şenol hoca gerek saha içi, gerek saha dışı organizasyon yeteneğiyle, milli takımı tekrardan Türk milletinin kalbine kazandırdı. Artık şampiyonalara katılmak mucize değil. Onların yıldızları varsa, bizim de Güneş sistemimiz var. 

MAÇIN OLAYI

İlk golde Roma’da oynayan Cengiz Ünder ortaladı, Juventuslu Merih Demiral indirdi,Düsseldorf’tan Kaan Ayhan golü attı.Yetmedi, ikinci gol Cengiz’den geldi..

Yabancı sınırlaması olsa, şu anda Merih ve Cengiz 3 milyon euro maaşla, Süper Lig’de top koşturuyordu büyük ihtimal. Yaşasın yurtdışına giden futbolcularımız.

YORUM EKLE

banner8

banner19

banner6

banner17