banner10

Yüzlerce Uber aracı otoparkları doldurdu

İstanbul' daki yediemin otoparkları, Uber uygulamasıyla yolcu taşımacılığı yaparken bağlanan yüzlerce lüks araçla dolu. Uber araç sürücüleri, yetkililerden biran önce yasal bir düzenleme yapılmasını istiyor.

Yüzlerce Uber aracı otoparkları doldurdu

İstanbul'da yediemin otoparkları, Uber uygulamasıyla yolcu taşımacılığı yaparken bağlanan lüks araçlarla dolup taşıyor.

Sadece yılbaşı gecesi yaklaşık 400 aracın bağlandığını söyleyen Uber araç sürücüleri, yetkililerden biran önce yasal bir düzenleme istiyor.

Lüks minibüslerle dolu otoparklar havadan da görüntülendi.

İstanbul genelinde Uber uygulaması üzerinden yolcu taşımacılığı hizmeti veren yaklaşık 7 bin araç mevcut. Ancak bu araçlar henüz yasal bir düzenleme olmadığı için 'Yetkisiz yolcu taşımacılığı' gerekçesiyle trafikten men ediliyor. İstanbul'da yediemin otoparklarında sayıları yüzleri bulan Uber aracı bulunuyor. Lisanslı Taşımacılar Derneği (LİTAŞ) Başkanı Metin Kayhan, Milli servetin aylarca otoparkta çürüdüğünü söyleyerek yetkililerden acilen yasal düzenleme yapmasını talep etti. İstanbul'da iki yıldır Uber uygulaması üzerinden yolcu taşımacılığı yapan Serhat Çolak ise sadece yılbaşı gecesi yaklaşık 400 Uber aracına ceza kesilip bağlandığını söyledi.

"TAHMİNEN GÜNDE 30 - 40 UBER ARACI BAĞLANIYOR"

Taşımacılar Derneği (LİTAŞ) Başkanı Metin Magriso, "Şu anda 7 bini VIP araç Uber uygulamasıyla İstanbullulara hizmet veriyoruz. Karayolları Trafik Kanunu'ndaki son düzenleme ile bir araç bağlama sürecine girdik. Bu konu hakkında da mahkeme süreci devam ediyor" dedi.

"Milli servetimiz otoparklarda yatıyor" diyen Magriso, "Bu araçlar çalıştığı her gün için devletimize vergi ödüyor. Kamuya kaynak sağlıyor. Ancak otoparklarda uzun süreli beklemeden dolayı araçlarımızın yürüyen aksamlarında yıpranma ve hasarlar oluşuyor. Günde tahminen 30 - 40 Uber uygulaması ile yolcu taşıyan araç bağlanıyor. Aynı rakamda da mahkeme kararlarıyla bağlanan araçlarımızı alıyoruz." diye konuştu. 

Kaynak: www.gaste24.com

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2019, 13:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17