banner39

Yunan yetkililerin demeçleri art niyetli

Güvenlik kaynakları, bugün NATO'da yapılacak toplantıya ilişkin Yunan yetkililerin verdikleri demeçlerin art niyetli, diyalog karşıtı ve gerginliği destekler nitelikte olduğunu belirtti.

Yunan yetkililerin demeçleri art niyetli

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg görüşmesi sonrası yapılmasına karar verilen ve NATO Askeri Komite Başkanlığınca bugüne ertelenen Türkiye-Yunanistan askeri heyetleri arasında "Ayrıştırma Usullerinin" ele alınacağı teknik toplantının Türkiye saati ile . 15.30 civarında yapılacak.

Türkiye konunun diyalog ile ön koşulsuz çözülmesine yönelik çalışmaları desteklemeyi sürdürüyor. Bugün yapılması planlanan toplantıya yönelik de Türk askeri yetkililerin her türlü hazırlığı yaptığı belirtiliyor.

Bunun yanı sıra Yunan yetkilileri, verdikleri demeçlerle bugün yapılacak toplantıya ilişkin bunun teknik bir diyalog toplantısı olmayacağına, sadece Yunanistan'ın kendi görüşlerini anlatacağı bir toplantı olacağı yönünde demeçlerde bulunuyor.

Söz konusu durum bile sorunun çözümüne ilişkin iki ülkenin konuya yaklaşımını gözler önüne sermesi bakımından önemli taşıyor. Yunan yetkililerinin toplantıya saatler kala yaptıkları bu açıklamaların art niyetli, diyalog karşıtı ve gerginliği destekler nitelikte olduğu değerlendiriliyor.

Öte yandan dün gerçekleştirilen Konsey toplantısının gizli gündeminin ve konuşulanların Yunan basınında haber olarak yer alması da özellikle Brüksel'deki NATO kaynaklarının tepkisini çektiği öğrenildi. 

Kaynak: TRT Haber

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2020, 16:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42

banner19

banner43