banner10

YSK'nın muhtarlarla büyük imtihanı

Muhtarlık seçimleri 31 Mart yerel seçimlerinin hem öncesine hem de sonrasına damga vurdu. Ne İstanbul ne de diğer belediye başkanlığı seçimine dair itirazlar, bu seçimde Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) en fazla mesaiyi muhtarlık seçimleri yaptırmış durumda.

YSK'nın muhtarlarla büyük imtihanı

Ne İstanbul ne de diğer belediye başkanlığı seçimine dair itirazlar, bu seçim Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) en fazla muhtarlık seçimleri mesai yaptırdı.

Muhtarlık seçimine dair yüzlerce itiraz YSK’nın önüne geldi. YSK bin 500 dolayında karar aldı.

SABIKA KAYDI OLANLAR MAZBATA ALAMADI

Peki neydi o kararlar? Sabıka kaydı olan çok sayıda muhtar adayı seçimlerde yarışı önde bitirdi, ancak rakiplerinin itirazı üzerine YSK, mazbata alamayacaklarına karar verdi. Buralarda seçim yarışını ikinci sırada bitiren isimlere mazbataları verildi. YSK yine itiraz üzerine KHK ile memuriyetten ihraç edilen bir muhtar adayına da mazbata verilmemesini kararlaştırdı.

OKUR YAZAR OLMAYANA DA MAZBATA YOK

Okur yazar olmağı tespit edilen isimlere de mazbataları verilmedi. 31 Mart öncesi son 6 ayda seçime girdiği mahallede oturduğunu ispat edemeyen muhtarlara da mazbataları verilmedi. Buralarda da mazbata yasa gereği ikinci sıradakilere gitti.

MEMUR MUHTARLARA TERCİH HAKKI

Memurken muhtar adayı olup seçimleri kazananlara ise tercih hakkı tanındı. Bu isimlerden; memurluk ya da muhtarlık arasında tercih yapmaları istendi. Memurluktan istifa edenlere mazbata verilmesi kararlaştırıldı.

YENİLEME KARARLARI DA ÇIKTI

YSK, oy pusulası ile semen listesi arasında seçim sonucunu etkileyecek ölçüde fark bulunan bazı yerlerde ise muhtarlık seçimlerinin iptaline karar verdi. Örneğin, Giresun’un Yağlıdere ilçesine bağlı Akpınar köyünde oy pusularının bir şahıs tarafından yakılması nedeniyle seçimin yenilenmesine karar verildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17