YSK, İstanbul için ne zaman karar verecek?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen CHP'li Ekrem İmamoğlu'nun mazbatasını almasının ardından gözler, AK Parti'nin seçimin iptali ve yenilenmesi istemiyle olağanüstü itiraz başvurusunda bulunduğu YSK'ya çevrildi.

YSK, İstanbul için ne zaman karar verecek?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen CHP'li Ekrem İmamoğlu'nun mazbatasını almasının aldından gözler, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AK Parti) seçimin iptali ve yenilenmesi istemiyle olağanüstü itiraz başvurusunda bulunduğu Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) çevrilmiş durumda. 

AK Parti'nin itiraz başvurusundaki delilleri tek tek incelemesi gerektiği için sürecin hemen sonuçlanması beklenmiyor.

YSK kaynaklarından edinilen bilgiye göre kurul, öncelikle HDP'nin, KHK ile kamudan ihraç edilip belediye başkanı seçilen partili adayların mazbatasının iptal edilerek, ikinci sıradaki partinin adayının belediye başkanı olacağı yönündeki kararına yaptığı olağanüstü itirazı görüşecek.

Belge incelemesi başladı

YSK kaynaklarından edinilen bilgiye göre kurul, sonradan bir değişiklik olmazsa AK Parti'nin Maltepe, Büyükçekmece ve İstanbul büyükşehir için yaptığı olağanüstü itiraz başvurusu ile MHP'nin Maltepe başvurusunu birlikte görüşecek. Kurul, karar için toplanmadan önce, AK Parti ve MHP'nin sunduğu delilleri inceleyecek, gerekli gördüğü takdirde il ve ilçe seçim kurulları veya ilgili diğer kurumlardan ek belgeler de isteyebilecek.

YSK'nın delil olarak sunulan belgeleri tarayarak sisteme kaydetmeye başladığı ancak çok sayıda belge olması nedeniyle, bunun biraz zaman alabileceği değerlendirmesi yapılıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17