banner10

Van'da yürüyüş yapmak isteyen HDP'li vekillere soğuk duş!

HDP Milletvekili Leyla Güven'in terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın yakınları ve avukatlarıyla görüştürülmediği iddiasıyla başlattığı açlık grevine destek vermek amacıyla Van'da yürüyüş yapmak isteyen HDP'li vekillere polis izin vermeyerek çevrede önlem aldı.

Van'da yürüyüş yapmak isteyen HDP'li vekillere soğuk duş!

HDP Hakkari Milletvekili ve DTK Eş Başkanı Leyla Güven'in 98 gündür devam ettiği açlık grevine destek vermek amacıyla Van'da, HDP İl binasında toplanan grubun dışarı çıkmasına izin verilmedi.

4 vekil oturma eylemine başladı

Bina önünde önlem alan polis ekipleri, parti yöneticileriyle görüşüp, grubun dağılmasını istedi. Binada bulunanlar küçük gruplar halinde dağılırken, Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz, Hakkari Milletvekili Sait Dede, Van Milletvekilleri Muazzez Orhan ve Murat Sarısaç kentin en işlek caddelerinden biri olan Kazım Karabekir Caddesi'nde, Güven'e destek için yürüyüş yapmak istedi. Bir süre yürüyen vekillere, polis tarafından izin verilmedi. Bunun üzerine 4 vekil, bir giyim mağazasının önünde, kaldırımda oturma eylemine başladı.

2 gözaltı

Polis ise vekillerin etrafında çember oluşturup, güvenlik önlemi aldı. Bu arada, uyarılara karşın bölgeden uzaklaşmayan 2 kişi gözaltına alındı.

Valilikten, planlanan gösteri ve yürüyüşlere 4 günlüğüne yasak gelmişti

Van Valiliği, dün yaptığı açıklamada kentte yapılması planlanan gösteri ve yürüyüşleri 4 günlüğüne yasaklamıştı.

Kaynak: www.gaste24.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17