banner39

Uşşaki Vakfı, Eyüp Fatih Şağban hakkında daha önce de "sahtekardır" diye açıklama yapmış

12 yaşındaki bir kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu için tutuklanan Eyüp Fatih Şağban, "edep dışı" davranışları nedeniyle bir tarikattan kovulunca diğerinin kapısını çalmış. Uşşaki Vakfı, Şağban ile ilgili 2016'dan bu yana "sahtekardır" diye açıklamalar yapmış, şikayet mektupları yazmış.

Uşşaki Vakfı, Eyüp Fatih Şağban hakkında daha önce de

Ortalığa saçılan ses kayıtlarında tacizi açık açık itiraf eden Eyüp Fatih Şağban, en büyük zararı Uşşaki Tarikatı’na verdi. Tarikatın ana temsilcisi konumundaki Uşşaki Vakfı Başkanı Muhammed Hikmet Önem’e gelişmeleri sorduk. Kendilerinin 500 yıllık bir geleneğin temsilcisi olduğunu ifade eden Önem, kendisine Nurullah adını veren Şağban’la ilgili çok kez açıklama yaptıklarını belirtti. Şağban’ın kendileri ile bir bağı olmadığını belirten Önem, devletin ve milletin bütünlüğünü hedef alan söylemlerine geçmişte de tepki gösterdiklerini aktardı:

VAKIF YILLARDIR REDDEDİYOR

“5 Ekim 2016 yılında bir açıklama yayınladık. Açıklamamızda Şağban’ın devlet büyüklerimizi hedef alan söylemlerini edep dışı bulduğumuzu ve Uşşaki Cemaati olarak bu söylemlerle ilişkimiz olmadığını ifade ettik. Yine 15 Şubat 2018’de benzer bir açıklama yaptık. 13 Mart 2018’de ise Uşşaki İzmir Kolu, Kula Kolu, Balıkesir Kolu, İnegöl Kolu, Uşşaki Vakfı ve Uşşaki Asitanesi tarafından imzalanan ortak bir bildiri ile bu zatın bizlerle ilgisi olmadığını bir kez daha ilan ettik. Açıklamamızda şu ifadeleri kullanmıştık: “Son günlerde bazı şahıslar Uşşakiliği temsil ediyormuş gibi şeriata ve tarikat adabına uymayan bur takım konuşmalarla gündeme gelmiştir. İşgal etmeye çalıştığı makamın ehli-yetkilisi olmayan ‘elimi öpen cennete gider’ vs. gibi şeriata ve tarikata aykırı saçma sapan beyanlarda bulunan bu şahıs, hiçbir şekilde Uşşakiliği temsil etmediği gibi söz sahibi de değildir.

13 Mart 2018'de yapılan açıklama aşağıdadır.

Kaynak: YENİ ŞAFAK

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2020, 21:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42

banner19

banner43