banner10

Üniversitelerin yabancı dil muafiyet sınavı için ön çalışma

ÖSYM, Başkan Erdoğan'ın, üniversitelerin yabancı dil muafiyet ve yeterlilik sınavlarının ÖSYM tarafından merkezi olarak yapılabileceği yönündeki açıklamalarının ardından ön çalışma başlattığını duyurdu.

Üniversitelerin yabancı dil muafiyet sınavı için ön çalışma

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın, üniversitelerin yabancı dil muafiyet ve yeterlilik sınavlarının ÖSYM tarafından merkezi olarak yapılabileceği yönündeki açıklamalarının ardından, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı'nca (ÖSYM), ön çalışma başlatıldığı bildirildi. 

Başkan Erdoğan, 2018-2019 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada, yabancı dil eğitimi konusunda merkezi bir standart oluşturulmasının önemini vurgulamış, bu amaçla üniversitelerin yabancı dil muafiyet ve yeterlilik sınavlarının "ÖSYM tarafından merkezi olarak yapılabileceğini" ifade etmişti.

ÖSYM: Gerekli tüm hazırlıklarımızı en kısa sürede başlatacağız

ÖSYM yetkilileri tarafından, konuya ilişkin yapılan açıklamada, "ÖSYM olarak, Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamalarının hemen akabinde konuya ilişkin gerekli ön çalışmalar başlatılmıştır. Bu hususta Sayın Cumhurbaşkanımızdan konuya ilişkin doğrudan bir talimat geldiğinde Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) ile koordineli bir şekilde çalışarak, gerekli tüm hazırlıklarımızı en kısa sürede başlatacağız." denildi.

ÖSYM yetkilileri, yabancı dil alanlarında 12'si e-Sınav, 3'ü basılı sınav olmak üzere, 25 farklı dilde her yıl 200 binin üzerinde adayın katıldığı toplam 15 sınavı başarıyla gerçekleştirdiklerini vurguladı.

Kaynak: www.gaste24.com

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2018, 13:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17