Türkiye'ye müdahale hakkı doğdu! Şimdi Yunanistan düşünsün

Meis Adası'na asker yığan Yunanistan'ın Lozan ve Paris Antlaşmalarını çiğnediğini belirten uzmanlar, bu durumun Türkiye'nin askerî müdahalesine davetiye çıkardığını bildirdi.

Türkiye'ye müdahale hakkı doğdu! Şimdi Yunanistan düşünsün

 Yunanistan’ın Meis adasına asker çıkararak sergilediği agresif tutum nedeniyle Doğu Akdeniz’de gerilim sürüyor. Türkiye’nin uluslararası hukuktan doğan haklarına işaret eden askerî uzmanlar, böyle bir durumda Atina’nın adalardan da olacağını vurguluyor.

Yunanistan'ın adaları silahlandırarak Türkiye’nin askeri müdahalesine davetiye çıkardığına dikkat çeken uzmanlar, Atina’nın kışkırtıcı hamleleriyle Ege Denizi’ndeki bazı adaların, Meis'teki statükonun değiştirilmesinin de önünü açacağını vurguluyor.

Uzmanlar, Yunanistan’ın 1923 Lozan ve 1947 Paris Antlaşmalarındaki kazanımlarını, özellikle Türkiye’ye yakın adalarını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabileceğini söylüyor.

Uzmanlar, Yunanistan’ın, Antalya'nın 2 kilometre ötesindeki Meis, Ayvalık’ın 5 mil ötesindeki Midilli ile Çeşme karşısındaki Sakız adalarını Türk ordusuna karşı müdafaa etmesinin mümkün olmadığının da altını çiziyor. 

Kaynak:Türkiye Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER