Türkiye'nin konuştuğu olayda mutlu son

Marmaris'te düzenlenen Uluslararası Aquamasters Yüzme Yarışması finalinde 40 yaşındaki eski milli yüzücü Tolga Öcal'ın yarışı genel klasmanda kendinden önce bitirmek üzere iken 13 yaşındaki Seyfi Diker'i iterek düşürmesinin görüntüleri, sosyal medyada büyük tepkiyle karşılandı. Öcal centilmenliğe aykırı davranışta bulunduğu gerekçesiyle diskalifiye edilirken, Seyfi Diker ise hem kendi kategorisinde hem de tüm yaş gruplarında şampiyon ilan edildi.

Türkiye'nin konuştuğu olayda mutlu son

Marmaris’te 5 Mayıs Pazar günü İçmeler Sahili’nde gerçekleşen 1500 metre yarışında kadın ve erkek sporcular, hem kendi yaş kategorilerinde hem de genel klasmanda dereceye girebilmek için kıyasıya mücadele verdi.

Yarışmada 11- 13 yaş grubunda yarışan Deniz Yüzme Spor Kulübü’nden Seyfi Diker, çekişmeli geçen parkuru tüm sporcuların önünde tamamlayıp sudan birinci çıktı.

Bu sırada 40- 44 yaş kategorisinde yarışan, Üsküdar Su Sporları yüzücüsü Tolga Öcal genel klasmanda rakibi olan Seyfi Diker’e çarparak düşürdü. Tolga Öcal hem kendi yaş kategorisinde hem de erkekler genel klasmanında birinci oldu. Gözyaşlarına boğulup çizgiyi geçer geçmez kendisini yere bırakan Seyfi Diker ise genel klasmanda erkeklerde ikinci, kendi yaş grubunda ise birinci oldu. Diker, olayın ardından sağlık kabinine götürüldü.

Yarışı 22.03’lük derecesiyle tamamlayan Öcal, madalya törenini beklerken hakemler sporcuyu hareketinden dolayı diskalifiye ederek 22.58’le aynı yaş kategorisinde ikinci sırada denizden çıkan Okan Ulaş’ı birinci ilan etti. Seyfi Diker’in ise hakem kararıyla derecesi 22.01 olarak belirlendi. Diker, hem kendi kategorisinde, hem de tüm yaş grubundan sporcuların yer aldığı erkekler genel klasmanında şampiyon ilan edildi.

Yarışa ferdi olarak, 30- 34 yaş kadınlar kategorisinde katılan Ukraynalı Iryna Bolshakova ise kadınlar genel klasmanda birinciliği elde etti.

FEDERASYON AÇIKLAMA YAPTI! DİSİPLİN KURULU’NA SEVK…

Türkiye Yüzme Federasyonu, yaşanan bu olayla ilgili olarak resmi siteden bir açıklama yayınladı.

Açıklamada, “Yaşanılan bu durumun federasyon yönetimimiz tarafından affedilir hiçbir yanı olmadığı gibi, talihsiz olayı kınadığımızı kamuoyuyla paylaşırız. Yaşanılan hadiseyle ilgili, Tolga Öcal isimli sporcu, yarış sırasında Türkiye Yüzme Federasyonu Merkez Hakem Kurulunun değerlendirmesi sonucunda diskalifiye edilmiştir. Adı geçen sporcu daha sonrasında disiplin kuruluna sevk edilerek, konuyla ilgili detaylı inceleme başlatılmıştır” denildi.

GÖZLÜĞÜNÜN BUĞULU OLMASI NEDENİYLE GÖRMEMİŞ

Olayın görüntüleri sosyal medyada geniş yankı bulup, tepki çekince açıklama yapan eski milli yüzücü Tolga Öcal, havanın kapalı, gözlüğünün buğulu olması nedeniyle küçük sporcuyu görmediğini, çarptığını fark etmediğini iddia etti. Öcal, yarış sonrası Diker’le çekilen fotoğrafını da paylaştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17