banner39

Türkiye'den Yunanistan'a gözdağı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu yaptığı son dakika açıklamasında Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de geri adım atmadığını, Oruç Reis gemisinin limana bakım ve ikmal için çekildiğini söyledi. Çavuşoğlu, "Türkiye ile Yunanistan doğrudan görüşebilir ama Yunanistan ön şartlarda diretirse biz de ön şartlar koyarız." dedi.

Türkiye'den Yunanistan'a gözdağı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de geri adım atmadığını, Oruç Reis gemisinin limana bakım ve ikmal için çekildiğini söyledi.

Bakan Çavuşoğlu, "İki komşu ülke (Türkiye-Yunanistan) doğrudan görüşebilir. Ama (Yunanistan) ön şartlarda diretirse biz de ön şartlar koyarız." ifadelerini kullandı.

TV'de canlı yayında gündeme dair değerlendirmelerde bulunan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de geri adım atmadığını, Oruç Reis gemisinin limana bakım ve ikmal için çekildiğini söyledi. AB'nin Türkiye'ye yönelik yaptırım taleplerine karşı Çavuşoğlu, ''Yaptırımı Fransa, Yunanistan ve Rum Kesimi istiyor. Yaptırım beklemiyorum ama öyle bir ihtimal de var'' açıklamasında bulundu.

Çavuşoğlu'nun açıklamaları şöyle;

ORUÇ REİS GÖREVE DEVAM EDECEK Mİ?

Oruç Reis bakımda olduğu için NAVTEX yayınlanmadı. Gemi bakımdayken NAVTEX yayınlamanın anlamı yok. Bu bir geri çekilme olarak algılandı, muhalefet de böyle algıladı ama doğru değildir. 

Yunanistan küçük bir ülkenin kompleksi içinde hareket ediyor.Barbaros Hayrettin ve Yavuz gemimiz sondajlarına devam ediyor. İyi niyetli olsalar Sevilla haritasını reddederler. Haklı olan bir ülke tezlerini herkesin önünde savunmak istiyorum der. 

CHP'nin sormadan "Geri adım" demesi iç siyasete yönelik.

AB'DEN YAPTIRIM KARARI GELİR Mİ?

Fransa, Yunanistan ve Rum kesimi böyle bir hazırlık içerisinde. İspanya, Portekiz ve Malta masaya geldiğinde bunu desteklemedi. AB içinde de Türkiye'ye yaptırım uygulanmasını istemeyen ülkeler var. Yunanistan burada Belarus'u öne sürdü.

24-25 Eylül'de bir yaptırım kararı beklemiyorum ama olabilir de. Geçmişte de benzer şeyler oldu. Biz Avrupa'ya gidecek göçmenleri durdurmama kararı aldık ve bu karar halen geçerli. AB ilişkileri başka bir boyuta taşımak istiyorsa, üzerinde durduğumuz tüm konular düşünülür.

MACRON DÜRÜST DEĞİL

Macron dürüst bir siyasetçi değil, şirazesinden çıktı. . Sağduyuyu kaybetti, dengesi bozuldu. Libya'da sahada desteklediği darbeci kaybetti. Suriye'de önemli aktör olmaktan çıktı. Üzülüyorum da. Ama bu Fransa'nın yanlış politikaları sayesinde. Fransa şuan Almanya'ya rağmen AB'nin liderliğine oynuyor. Fransa rol almaya çalışıyor. Fransa'nın ismi konuşulduğunda herkes gülmeye başlıyor. Konumunu da zayıflatıyor. Normandiya 7'lisini topladı ama destek alamadı. Oradaki ülkeler Türkiye'nin değerini bilen ülkeler. İyi geçinmek isteyen ülkeler.

SEVİLLA HARİTASINDAN VAZGEÇİLMEZSE GERGİNLİK BİTMEZ

İki komşu ülke doğrudan görüşebilir. Yunanistan Başbakanı'nın yaptığı açıklamalar, olumlu, ılımlı. Ön şartlarda diretirse biz de ön şartlarda bulunuruz. Ön şartlar yerine gelmeden de, görüştükten sonra da yerine getirebilirler. Yunanistan Sevilla haritasından vazgeçmediği sürece ve Türkiye kıta sahanlığına saygı göstermedikçe bu gerginlik bitmez. Yunanistan'ın bunlardan vazgeçmesi gerekiyor. KKTC'nin haklarını alacak bir mekanizmaya evet demesi gerekiyor Rum tarafının. Bunu kabul etmedikleri sürece, faaliyetlerimizi sürdüreceğiz ve onlar için gerginlik sebebi olacak. Yunanistan'ın mantıklı olması lazım. Rum kesiminin de Türk tarafını yok saymaması lazım. 

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2020, 18:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner43