Türkiye'den Venezuela yorumu: Çok garip bir durum

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD Başkanı Trump’ın Venezuela muhalefeti lideri Guiado’yu geçici başkan ilan etmesiyle ilgili yorum yaptı. Çavuşoğlu, "Seçimle gelmiş bir başkan var, diğer taraftan meclis başkanı kendisini de facto olarak başkan ilan ediyor. Bu çok garip bir durum yani burada başkan nasıl olunur belli. Bazı ülkeler de bunu tanıdı. Şimdi bu esasen bir kaosa yol açabilir." diye konuştu. 

Türkiye'den Venezuela yorumu: Çok garip bir durum

Venezuela'da Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido, ülkede düzenlenen hükümet karşıtı gösterilerde kendisini "geçici devlet başkanı" ilan etti. ABD ve bazı ülkeler de Guaido'yu başkan olarak tanıdıklarını duyurdu. Türkiye'den yaşananlara tepki var. 

Türkiye'nin, ülkelerin dışlanmasına, izolasyonuna ve iç işlerine müdahalesine karşı olduğunu belirten Çavuşoğlu, "Maalesef son zamanlarda özellikle bazı Latin Amerika ülkeleri ve ABD, sürekli Venezuela'nın iç işlerine karışmıştır." ifadelerini kullandı. Venezuela'nın doğal zenginlikler bakımından dünyanın en güzel ülkeleri arasında yer aldığını dile getiren Çavuşoğlu, ancak bugüne kadar o zenginlikleri kullanma konusunda geri kaldığına işaret etti. 

Ülkede şu anki gelişmelerin ciddi şekilde endişe verici olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, Türkiye'nin bu zor şartlarda Venezuela'nın ekonomisine de destek vermeye çalıştığını hatırlattı. 

Çavuşoğlu, "Fakat şimdi seçimle gelmiş bir başkan var, diğer taraftan meclis başkanı kendisini de facto olarak başkan ilan ediyor. Bu çok garip bir durum yani burada başkan nasıl olunur belli. Bazı ülkeler de bunu tanıdı. Şimdi bu esasen bir kaosa yol açabilir." diye konuştu

"ABD, sürekli Venezuela'nın iç işlerine karışmıştır"

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Venezuela'daki son gelişmelere ilişkin, "Maalesef son zamanlarda özellikle bazı Latin Amerika ülkeleri ve ABD, sürekli Venezuela'nın iç işlerine karışmıştır." dedi.. 

 "Türkiye demokrasiye yönelik desteğini güçlü şekilde vurguladı"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün akşam Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'yu arayarak son gelişmeler hakkında bilgi aldığını söyleyen Bakan Çavuşoğlu, Türkiye'nin demokrasiye yönelik desteğini güçlü şekilde vurguladığını anlattı.

Çavuşoğlu, "İnşallah Venezuela sükunetle iç barışı sağlayarak bu süreci atlatır. Aksi takdirde vahim gelişmeler olabilir. Bundan da endişe duyuyoruz. Türkiye olarak üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

AK PARTİ'DEN MADURO'YA DESTEK

Diğer taraftan, AK Parti Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı  Mahir Ünal, "Maduro, halkının desteği ile meşru şekilde seçilmiş bir siyasetçidir. Nicolas Maduro'yu tanımamak, Venezuela halkını tanımamaktır" dedi.

Mahir Ünal, paylaşımında "Maduro, halkının desteği ile meşru şekilde seçilmiş bir siyasetçidir. Nicolas Maduro'yu tanımamak, Venezuela halkını tanımamaktır. Meşru otoriteye saldırarak bütün siyasi ve demokratik değerleri ayaklar altına alarak yapılan darbeci operasyonlara karşı duruyoruz." ifadesini kullandı. Mesajının sonunda Ünal, "#WeAreMADURO" sosyal medya etiketine de yer verdi.

DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU'NUN AÇIKLAMALARI

Ankara ve Washington arasında müzakerelerin devam ettiğini vurgulayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "ABD ile genel çerçevede bir iki nokta hariç görüşlerimiz örtüşüyor; çekilmeyle, koordinasyonla, boşluğun teröristlerle doldurulmaması, verilen silahların toplanmasıyla ilgili" diye konuştu.

Dışişleri Bakanı'nın verdiği bilgiye göre, ABD'nin Suriye ve DEAŞ'la mücadele özel temsilcilisi James Jeffrey bugün Türkiye'ye gelecek. Brett McGurk'ün istifası sonrasında halen ABD Suriye özel temsilciliği görevini yürüten James Jeffrey aynı zamanda DEAŞ'la mücadele özel temsilciğili görevini de üstlendi.

Jeffrey, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal'la görüşecek.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanımız Trump ile görüşebilir, zaten sık sık görüşüyorlar. Üsler konusunda ABD'nin ne yapacağı henüz net değil" diye konuştu.

Çavuşoğlu, Suriye'de gelinen durumu da aktardı:

"Münbiç'in içinde Ruslar da yok, rejim de yok. Bir tek ABD ve YPG'liler var. YPG, bu sibahların belli bir bölümünü başkalarına sattı, DEAŞ'a da, sahadaki başka gruplara da sattı, belki rejime de satmıştır.

Suriye'de siyasi çözüm konusunda, Esad'ın devam etmesi ve etmemesi dışında Rusya ile hiçbir görüş ayrılığımız yok.

Rejimle doğrudan bir temasımız yok.

20 mil bazen biraz daha derine gidebilir, bazen biraz daha yukarı çıkabilir, bu tamamen coğrafi konum ile alakalı.

İdlib'de radikal grupları kontrol etmek kolay değil. Rusya ile imzaladığımız muhtıra başarılı bir şekilde uygulanıyor diyebilirim. Radikal gruplar bundan rahatsız, bu grupları kışkırtan ülkeler de var, ama Rusya ve İran ile biz kararlıyız."

KAŞIKÇI SORUŞTURMASI

Çavuşoğlu, "BM raportörü Türkiye'ye gelecek, uluslararası komisyonun kurulmasının zamanı geldi" dedi.


 

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2019, 11:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17