Türkiye'den Kosova'nın Kudüs'te büyükelçilik kararına sert tepki

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Kosova'nın Kudüs'te Büyükelçilik açma kararıyla ilgili, "Uluslararası hukukun açık bir ihlalini teşkil edecek böyle bir adımın Kosovalı yetkililerce düşünülmesi dahi hayal kırıklığı yaratmaktadır" ifadeleri yer aldı.

Türkiye'den Kosova'nın Kudüs'te büyükelçilik kararına sert tepki

Dışişleri Bakanlığı, Kosova'nın Kudüs'te büyükelçilik açma kararına sert tepki gösterdi.

"Böyle bir adımın Kosovalı yetkililerce düşünülmesi dahi hayal kırıklığı yaratmaktadır"

Bakanlıktan yapılan açıklamda, böyle bir adımın uluslararası hukukun ihlali olduğu belirtilerek şöyle denildi:

"Uluslararası hukukun açık bir ihlalini teşkil edecek böyle bir adımın Kosovalı yetkililerce düşünülmesi dahi hayal kırıklığı yaratmaktadır.

Kosova'yı ilk tanıyan ülkeler arasında yer alan Türkiye, bu ülkenin uluslararası alanda tanınmasına yönelik çabalara da öteden beri büyük destek vermiştir. Fakat bu sürecin uluslararası hukuk hilafına ve bilhassa toprakları işgal altında bulunan Filistin halkının acıları üzerine inşa edilmesini doğru bulmuyoruz."

Kosova'ya çağrıda bulunulan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Filistin meselesinin ancak 1967 sınırları temelinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız, egemen ve coğrafi devamlılık içinde bir Filistin Devleti’nin vücut bulmasıyla çözülebileceği çeşitli BM kararlarıyla defalarca vurgulanmıştır.

Kosova liderliğine, sözkonusu kararlara riayet ederek, Kudüs'ün tarihi ve hukuki statüsüne halel getirecek ve gelecekte Kosova'nın başka devletlerce tanınmasına da engel olabilecek bu tür adımlardan kaçınması çağrısında bulunuyoruz."

Kaynak: TRT Haber

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2020, 11:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8