Türkiye uluslararası öğrenciler için cazibe merkezi

Türkiye’de uluslararası akademisyen sayısı 2015-2016 verilerine göre 3 bin 144’e, uluslararası öğrenci sayısı ise 108 bin 76’ya ulaştı.

Türkiye uluslararası öğrenciler için cazibe merkezi

Uluslararası hareketlilik, günümüzde akademik hayatın oldukça önemli bir parçası haline geldi. Son dönemde ulaşım ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler bu hareketliliğin hızlanmasına yardımcı olmakta.Uluslararasılaşma, üniversitelerin öğretim, araştırma ve kamu hizmeti işlevlerine hitap etti. 2015-2016 verilerine göre Türkiye’de uluslararası akademisyen sayısının 3 bin 144’e ve uluslararası öğrenci sayısının ise 108 bin 76’ya ulaştığı belirtildi.

Uluslararasılaşma, üniversite yönetimleri, yükseköğretim politika belirleyicileri ve hükümetler tarafından akademik, ekonomik, kültürel/sosyal ve politik sebeplerle arzu ediliyor.Türkiye yükseköğretiminin uluslararasılaşma alanını güçlendirmenin gerekli olduğu kaydedildi.

Türkiye’deki uluslararası akademisyenlerin sayısını artırmak gerekliliği ve Türkiye’nin uluslararası akademisyenlerden daha ziyade kazanım edinmesini sağlamaya ilişkin politikalara ihtiyaç duyuluyor.Bu bağlamda SETA Vakfı’nda gerçekleştirilecek olan panelde yükseköğretimde uluslararasılaşmanın Türkiye’deki mevcut durumu, geliştirilmeye açık yönlerine yönelik atılabilecek adımların değerlendirileceği bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2019, 10:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17