banner39

Türkiye, Rusya ve İran zirvesi bugün! İşte görüşülecek olan kritik konular

Türkiye, Rusya ve İran arasına yürütülen Astana görüşmeleri, koronavirüs gölgesinde bugün yeniden başlıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Ruhani ve Rusya Devlet Başkanı Putin, bugünkü dev zirvede birbirinden kritik konuları görüşecekler.

Türkiye, Rusya ve İran zirvesi bugün! İşte görüşülecek olan kritik konular

Koronavirüs pandemisi sebebiyle ertelenen Suriye konulu Astana görüşmeleri liderler seviyesinde ilk defa video konferans yoluyla bugün yapılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in katılacağı zirvede, İdlib’deki durum en kritik başlıklar arasında bulunuyor.

Haber7'de yer alan habere göre, ayrıca zirvede; TSK’nın bölgedeki gözlem noktalarının durumu, Esed rejimin ateşkes ihlalleri ve son dönemde terör örgütü HTŞ’nin Türk-Rus devriyesine yönelik provokasyonları da kapsamlı bir şekilde değerlendirilecek.

Görüşmenin bir diğer önemli gündem maddesi Suriye'nin kuzeyindeki son gelişmeler. Zirvede; PKK/YPG’nin Suriye’nin kuzeyinden tamamen çıkarılması ve son günlerde örgütün güvenli bölgeye yönelik taciz atışları ve saldırılarının da gündeme gelmesi bekleniyor. Erdoğan ayrıca, terör örgütü PKK/YPG Fırat’ın doğusunda yeniden canlanmaması ve etkin hâle gelmemesi konusundaki taleplerini de muhataplarına iletecek.

İran’da yapılması planlanan Suriye konulu Astana zirvesi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisi nedeniyle ertelenmişti.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2020, 14:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42

banner19

banner43

banner46