Türkiye için tarihi gün! İkinci sondaj gemisi 'Yavuz' Akdeniz'e uğurlandı

Türkiye'nin ikinci sondaj gemisi Yavuz, Akdeniz'e uğurlanırken. Enerji Bakanı Fatih Dönmez, Yavuz'un yola çıkma töreninde önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye için tarihi gün!  İkinci sondaj gemisi 'Yavuz' Akdeniz'e uğurlandı

Doğu Akdeniz’de Fatih sondaj gemisi petrol ve doğal gaz arama faaliyetlerine devam ederken Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde bir limanda bir süredir demirleyen Yavuz sondaj gemisi bugün petrol ve doğal gaz arama çalışmalarına başlamak için yola çıktı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ikinci sondaj gemisi Yavuz'un Doğu Akdeniz'e gönderiliş töreninde konuştu.

Dönmez, yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerine kararlılıkla devam edileceğini söyledi.

Enerji Bakanı Fatih Dönmez'in konuşmasından satırbaşları şu şekilde:

"Gün gelecek Akdeniz'de, gün gelecek Karadeniz'de. Galata Kulesi'nden 36 metre daha uzun sondaj gemimiz. Dinamik pozisyonlama ile 6 metrelik dalgalarda bile devam ediyor. Hem asıl hem de yardımcı işlerin yapılabildiği operasyonlara imkan tanıyor. Tüm çalışmalarımızı uluslararası kurallara göre olacak. Sondaj esnasında çevreye ve canlılara zarar vermeyen çevre dostu bir işlem ortaya koyacağız. Atık bertaraf sistemini gemimize ekleyerek operasyonlarımızı daha çevreci hale getirmiş olduk. 

Fatih gemimizden edindiğimiz uluslararası iş becerisine sahip mühendislerimiz ile Yavuz denizlere açılmaya hazır. Yavuz Akdeniz'in derinliklerini kazdıkça ülkemiz ve bölgemiz daha da güçlenecek. Yavuz Akdeniz'de istikrar, barış sağlayacak. 

KİMSE ENGEL OLAMAYACAK

Arkasına Cumhurbaşkanımızı, personelimizi alan Yavuz Karpaz 1 kuyusu için Doğu Akdeniz'de başlayacak. 3300 derinlikle 3 ayda tamamlayacak. 140 personelimiz emek ve bilgilerini milletimizin geleceği için ortaya koyacak. Tek arzumuz hidro-karbon rezervlerini milletimize sunmak. Türkiye hiçbir zaman haksızlığa ve emri vakiye göz yummayacak.

KUTLU YÜRÜYÜŞÜMÜZÜN İLK ADIMIDIR

Hem kendi haklarımızı hem de KKTC'nin haklarını savunacağız. Güney Kıbrıs'ın taraftar toplamak için AB'nin arkasına sığınması düştüğü durumun vahametini göstermektedir. Kıbrıslı kardeşlerimizin dışarıda kaldığı her durumun sonu hüsrandır. Bazı bölge dışı aktörleri uyarmak istiyorum. Hiçbir sonuca ulaşmayacak illüzyonların peşine düşmeyin.

Haklarımızın gasp edilmesini asla kabul etmeyeceğiz. Fatih, Yavuz, Oruç Reis birbirinden bağımsız günü birlik politikalar sonucu dahil olmadı. Kutlu bir yürüyüşün ilk adımlarıdır. 

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2019, 14:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17