Türk Tabipler Birliği üyesi Eftal Yıldırım'dan oruçla ilgili küstah açıklama

Türk Tabipler Birliği üyesi Dr. Eftal Yıldırım, İslam aleminin temel ibadetlerinden olan oruç tutmanın, sağlığa zararlı olduğunu iddia etti.

Türk Tabipler Birliği üyesi  Eftal Yıldırım'dan oruçla ilgili küstah açıklama

Orucun sağlığa olan yararlarıyla ilgili, çok sayıda yerli ve yabancı tıp insanının akademik çalışmaları ve açıklamaları mevcutken, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyesi Dr. Eftal Yıldırım, bunun aksi iddiasında bulundu.

Etfal Yıldırım, konuyla ilgili olarak Sol Haber'in sorularını cevapladı. TTB'li Eftal Yıldırım'a, oruç tutmanın yararı olup olmadığı, bu konuda çıkan haberlerin doğruluğu soruldu.

''Oruç beslenme döngüsünü bozar''

Eftal Yıldırım, "Benim açımdan hekimler, doğru bildikleri bilimsel bilgileri aktarmak dışında bir tutum almamalıdır. Orucun, normal biyoritmi ve sağlıklı beslenme döngüsünü bozacağı, ancak bunun kişilerin kendi tercihleri olacağı ve sonuçlarına katlanacakları vurgulanabilir." dedi.

Algı yaratılmaya çalışılıyor

Oruç ile ilgili akademik camiada bir tartışma olup olmadığı sorusu üzerine Eftal Yıldırım, "Akademik olarak bazıları kendi inançlarını pekiştirmek amacıyla tezler ileri sürüyor ancak tartışmalar sürüyor, kesin olarak kanıtlanamadığı için…

Tersi görüşleri yayınlama olanağı verilmiyor

Bu tür tek yanlı medya yayınları, dincilere kendi propagandalarını destekleme olanağı veriyor. Zaten günümüzde yaratılan 'Bilimsel bilgi ve kanıta dayalı tıp karşıtlığı' ortamında, buna benzer algı yaratılmaya çalışılıyor ancak tersi görüşleri yayınlama olanağı verilmiyor."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17