Trump'ın skandal mesajı ne anlama geliyor? Yeni Çekiç Güç planı mı?

Habertürk TV program sunucusu ve Dış Politika Dergisi editörü Mehmet Akif Ersoy, ABD Başkanı Donald Trump’ın sosyal medya üzerinden Türkiye’yi tehdit etmesini Gaste24’e yorumladı. Ersoy, ABD Başkanı Trump’ın açıklamalarının devlet ciddiyetinden uzak olduğunu söyledi. Ersoy, ABD’nin Suriye’deki güvenli bölge planıyla 1991 yılında kurulan Çekiç Güç arasında büyük benzerlikler gördüğünü belirtiyor.

Trump'ın skandal mesajı ne anlama geliyor? Yeni Çekiç Güç planı mı?

Furkan Özkul / www.gaste24.com

Mehmet Akif Ersoy, ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’yi ilk defa tehdit etmediğini benzer bir sürecin Rahip Brunson olayında da yaşandığını dile getirdi. Trump’ın o dönemde de tehditte bulunduğunu hatırlatan Ersoy, “Kuzey Kore, Kanada, Fransa ve Almanya ile ilgili attığı tweetleri düşünürsek Trump, sosyal medyayı hiç de diplomatik olmayan, hiç de devlet adamına yakışmayan bir şekilde kullanmayı adet haline getirdi.” diye konuştu.

TRUMP’IN SOSYAL MEDYA TUTARSIZLIĞI

Mehmet Akif Ersoy, ABD Başkanı’nın sosyal medya üzerinden yaptığı olumlu açıklamalardan sonra her şey ‘çok güzel olacak’ ya da attığı olumsuz tweetlerin ardından ‘ABD ile zor bir döneme giriyoruz’ şeklinde kesin değerlendirmelerin yanlış olduğunu düşünüyor.

HERKES ELİNİ GÜÇLENDİRMEK İSTİYOR

Ersoy, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik operasyon açıklaması yapmasının ardından bölgede bulunan aktörlerin diplomatik sahada çıkarlarını korumak ya da “müttefiklerinin” çıkarlarını korumak için ellerini güçlendirmek istediklerini belirtti.

SAHADA OLAN MASADA DA GÜÇLÜ OLUR

Ersoy, “Bu bir Ortadoğu gerçekliğidir. Sahada yoksanız masada da eliniz zayıf olur. Bunu Fırat Kalkanı Operasyonu’nda gördük. Türkiye ne zaman operasyonlarını başarıyla yaptı, bölgede eli daha güçlü oldu. Türkiye’nin diplomatik atağıyla birlikte sahadaki gücünü de aynı oranda göstermesi bölgenin geleceği açısından kritik öneme sahip" diye konuştu.

TÜRKİYE MÜTTEFİKLERİNİ DIŞLAMAYAN BİR DİLİ TERCİH EDİYOR

Ersoy, ABD’nin terör örgütleri PYD/PKK’nın tarafında yer almasına karşın Türkiye’nin müttefikini dışlamayan üslubunu koruduğunu belirtti, “Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Daire Başkanı Fahrettin Altun’un yaptığı açıklamalarda müttefikini doğru yola sevk etmeye yönelik bir söylem niteliğinde olduğunu görüyoruz” dedi. 

YENİ BİR ‘ÇEKİÇ GÜÇ’ PLANI

Ersoy, ABD’nin Suriye’deki güvenli bölge planıyla 1991 yılında kurulan Çekiç Güç arasında büyük benzerlikler gördüğünü, o dönemde terörist olmayan hatta Kuzey Irak’ta Türkiye’ye yakın aktörler olan Barzanilerin ABD ile kısa sürede işbirliği yapıp Türkiye’yi hayal kırıklığına uğrattığını hatırlattı. Ersoy, günümüzde ABD’nin Suriye’de terör örgütleri PYD/PKK ile ortaklaşa kurmak istediği plana karşı Türkiye’nin gerekli adımları atması gerektiğini çünkü bu sürecin Türkiye’nin ulusal güvenlik meselesi olduğunu kaydetti.

Ersoy, Türkiye-ABD ilişkilerinin geleceğine ilişkin ise iki ülke arasında yaşanan Suriye temelindeki krizin önümüzdeki 8-10 yıl içinde çeşitli varyasyonlarını göreceğimizi, Türkiye’nin önümüzdeki dönemlere ilişkin hem dünya hem de ülke kamuoyunu tatmin edecek stratejik, vizyoner ve sağlam çözümlerin geliştirmesi gerektiğini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2019, 18:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17