banner10

İlber Ortaylı'dan eski Türk filmlerini beğenmeyenlere: Cahiller

'İran Geleneksel Sanatlar Sergisi'ne katılan Tarihçi İlber Ortaylı, eski Türk filmlerini küçümseyen aydınlara sert çıktı

İlber Ortaylı'dan eski Türk filmlerini beğenmeyenlere: Cahiller

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, İranlı sanatçılarından Azam Eisazadeh ve Maryam Khorrami’ye ait 140 tezhip ve minyatür eserinden oluşan “İran Geleneksel Sanatlar Sergisi” açılışına katıldı.

Serginin açılışına katılan Ortaylı eski Türk filmlerini beğenmeyenleri eleştirdi.

''Birçok Türk münevveri eski Türk filmlerine dudak bükerdi''

Farsça’da azımsanmayacak kadar Türkçe kelime olduğunu söyleyen Ortaylı, "Arapça diye bildiğimiz çoğu kelimeler İranlılar yoluyla geçmiş. Birçok Türk münevveri eski Türk filmlerine dudak bükerdi, çok cahiller. Hiçbir şey anlamıyorlar çünkü eski Türk sineması basit konular olabilir, zengin kızla fakir oğlanın aşkı falan ama oradaki çevre gözlemi ve retorik, folklorik yorumlama Türk romanına falan çok geç girmeye başladı, belki tam da giremedi." dedi.

''İranlı sanatçılar üzerinden kendi tarihimizin de okumasını yapıyoruz''

İran ve Türk kültürlerinin birbirleriyle etkileşiminin çok eskiye dayandığını söyleyen Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, "Gerçekten İran edebiyatı, kültürüyle Türk kültürünün tarihi ortaklıkları çok geniş ve eski yıllara dayanıyor. Açıkçası biz buradan İranlı sanatçılar üzerinden kendi tarihimizin de okumasını yapıyoruz. İranlı sanatçıları çok görmek mümkün değildi doğrusu bu sergi bu anlamda kıymetli." ifadelerini kullandı.

Kaynak: www.gaste24.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17