banner10

Suudi Arabistan Konsolosluğu'nda arama yapılacak

Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan'ın kayıp gazeteci Cemal Kaşıkçı olayı ile ilgili Konsoloslukta arama yapılmasına izin verdiğini açıkladı.

Suudi Arabistan Konsolosluğu'nda arama yapılacak

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Suudi Arabistan, kayıp gazeteci Cemal Kaşıkçı olayı ile ilgili Konsoloslukta arama yapılmasına izin verdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy,  Suudi Arabistan vatandaşı gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın durumuna ilişkin bir soruya cevap verdi.

Aksoy, "Suudi Arabistan vatandaşı gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın akıbetiyle ilgili gelişmeler, olayın gerçekleştiği günden itibaren yargı, emniyet ve istihbarat birimlerimizce yakından takip edilmektedir. Adıgeçenin akıbetinin tespiti amacıyla ilgili makamlarımızca başlatılan soruşturma yoğun bir şekilde sürdürülmektedir. Konsolosluk İlişkileri Hakkında Viyana Sözleşmesi uyarınca konsolosluk binalarının dokunulmazlığı bulunmakla birlikte, diplomatik misyon şefinin muvafakatiyle konsolosluk binasında evsahibi ülke makamlarınca inceleme yapılabilmektedir. Suudi makamları işbirliğine açık olduklarını ve Başkonsolosluk binasında inceleme yapılabileceğini bildirmişlerdir. Soruşturma çerçevesinde konsolosluk binasında inceleme yapılacaktır." dedi.

Öte yandan Suudi Arabistan, Türk uzman ve ilgili yetkilileri İstanbul Başkonsolosluğunu ziyaret etmeleri için davet etti.

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2018, 15:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17