Su ararken petrol bulundu!

Siirt'te termal su arama çalışmaları sırasında petrole rastlandı. Bulunan petrol, gerekli ölçümler için Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'na gönderildi.

Su ararken petrol bulundu!

Siirt Özel İdare Müdürlüğü tarafından kent merkezine 10 kilometre mesafede termal su arama çalışmaları sırasında petrol tespit edildi. Bulunan petrol Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'na gönderilirken çıkacak sonuca göre petrol arama çalışmalarının yapılıp yapılmamasına karar verilecek.

2 YILLIK ÇALIŞMA

Ilısu Barajı'nda su altında kalacak olan Siirt'teki Billoris Kaplıcası'nın yeni yerleşim alanına taşınması için İl Özel İdaresi tarafından çalışmalar sürüyor. Kaplıcanın bulunduğu alanda termal suyun temin edilmesi için Siirt ÜniversitesiKezer Yerleşkesi'nde 2 yılı aşkın süredir sondaj çalışması devam ediyor. Önceki gün yapılan çalışmalar sırasında ekipler, petrol bulgusuna rastladı. Bunun üzerine ekipler, çalışmalara bir süre ara verdi.

715 METRE DERİNLİKTE BULUNDU

Siirt İl Özel İdare Müdürü Hifzullah Canpolat, "Tarihi Billoris kaplıcamız suyun altında kalacağından, bizler bu kaplıcayı daha modern bir yere taşıyoruz. Kaplıca suyunu bulmak için müdürlüğümüz bünyesinde özel bir sondaj firmasına verildi ve bu firma sıcak su araması yapmaya başladı. Siirt Üniversitesi Kezer Yerleşkesi'nin arka kısmında çalışan ekipler sıcak su ararken, 715 metrede petrol bulduğunu bizlere bildirdi. Bulunan petrolü ölçeğinin yapılması için biz de Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'na gönderdik. Orada çıkacak sonuca göre petrol arama çalışmalarına karar verilecek" ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2019, 15:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17