banner39

Skandallar art arda! Almanya Türkiye'yi suçladı, Yunanistan masayı dağıttı

Türkiye'nin sismik araştırma gemisi Oruç Reis için yeni bir NAVTEX mesajı yayınlaması üzerine Yunanistan ve Kıbrıs'a gitme kararı alan Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Türkiye'yi gerginliği tırmandırmaması yönünde uyardı. Maas'ın programında Türkiye bulunmazken, Yunanistan'dan skandal bir açıklama geldi. Alman Bakan daha önce de Yunanistan'ı destekleyen açıklamalar yapmıştı

Skandallar art arda! Almanya Türkiye'yi suçladı, Yunanistan masayı dağıttı

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, salı sabahı Berlin'de ziyaretlerine başlamadan önce yaptığı açıklamada, "Ankara gerginliği azaltma ve provokasyon arasında gidip gelmeye son vermeli, eğer hükümet daha önce defalarca iddia ettiği gibi müzakerelerden yanaysa..." ifadelerini kullandı.

"Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanı olarak AB ortakları Kıbrıs ve Yunanistan'la tam dayanışma içinde olduklarını" vurgulayan Maas yazılı açıklamasında, tüm tarafların akıllıca bir komşuluk ilişkileri içinde davranması gerektiğini kaydetti. Doğu Akdeniz'de coğrafyanın değişmediğini ve Türkiye'nin Yunanistan ve Güney Kıbrıs ile komşu olarak kalacağını vurgulayan Maas, müzakerelerin yapıcı bir atmosferde yürütülmesi gerektiğini belirtti. Maas, "Türkiye'yi Yunanistan'la açılmış olan diyalog penceresine tek taraflı adımlarla zarar vermemeye çağırıyoruz" dedi.

Türkiye'den yetki tartışmasının yaşandığı bölgelerde doğal gaz arama çalışmaları yürütmemesini isteyen Maas, bunun AB liderler zirvesinde kararlaştırılan AB- Türkiye ilişkilerinin geliştirilmesi ve gerginliğin azaltılması çabalarına "büyük bir darbe" indireceğini söyledi.

YUNANİSTAN MASAYI DAĞITTI

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Stelios Petsas, SKAI Radyosuna yaptığı açıklamada, "Sorunları çözmek istiyoruz. İtalya ve Mısır ile yaptığımız anlaşmalarla bunu gösterdik. Ankara Oruç Reis kararıyla güvenilmez olduğunu gösterdi. Oruç Reis bölgede olduğu sürece Türkiye ile istikşafi görüşmelerde bulunmayacağız" dedi.

Kaynak: HABER7, DEUTSCHE WELLE

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42

banner19

banner43