Sinirlioğlu'ndan BM'ye İdlib'de ateşkes çağrısı

New York'taki BM Genel Merkezi'nde Ortadoğu, Suriye ve İdlib gündemiyle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) toplantısı düzenlendi. ( Atılgan Özdil - Anadolu Ajansı )

Sinirlioğlu'ndan BM'ye İdlib'de ateşkes çağrısı

Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu BM Güvenlik Konseyinde İdlib'de bütün askeri operasyonlara son verilmesi ve ateşkes çağrısı yaptı. Sinirlioğlu, "Suriye’de askeri sonuç olamaz. İdlib’deki durum siyasi sürecin geleceğini de etkileyecek.” dedi.


Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Rusya'nın talebi üzerine toplandı. Toplantıda söz alan İngiltere BM Daimi Temsilcisi Karen Pierce, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Wall Street Journal’da (WSJ) yayımlanan makalesindeki uyarılara tamamen katıldıklarını, aynı kaygıları taşıdıklarını söyledi.

"Tek bir ülke elle tutulur plan sundu. Türkiye"

Pierce, “Rusya ve İran’ı bizimle çalışmaya çağırıyoruz.” dedi. BMGK oturumunda bir tek Türkiye'nin elle tutulur bir plan sunduğunu belirten Pierce, herkesi Türkiye'nin planı ile birlikte hareket etmeye davet etti.

"Kimyasal silah kullanılırsa güçlü cevap vereceğiz"

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Halley ise, İdlib’de kimyasal silah kullanılırsa güçlü cevap vereceklerini ve uyarılarının arkasında olduklarını söyledi.

Haley, “Esed’in Suriye halkının geleceğini çalmasına izin vermeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Rusya, İran ve Esed rejiminin siyasi çözümle ilgilenmediğini öne süren Haley, " Türkiye bunu geçen hafta öğrendi, İdlib'de ateşkes istedi ama Rusya ve İran, Türkiye'nin bu teklifini kabul etmedi." ifadelerini kullandı.

"Çatışmasızlık bölgeleri korunmalı"

Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, rejimin kara ve hava saldırılarında kimyasal ya da konvansiyonel silah kullanmasının fark etmediğini, ayrım yapılmaması gerektiğini söyledi.

Sinirlioğlu, “Milyonlarca sivilin hayatının korunması uluslararası toplumun sorumluluğudur. Tahran zirvesinde de belirtmiştik tekrar ediyoruz çatışmasızlık bölgeleri korunmalı.” diye konuştu.

"İdlib'deki durum siyasi sürecin geleceğini etkileyecek"

Suriye’de askeri sonuç olamayacağını belirten Sinirlioğlu, İdlib’deki durumun siyasi sürecin geleceğini de etkileyeceğini ifade ederek, “Türkiye olarak yanı başımızdaki şiddetin sona ermesi için çok çalıştık.” dedi.
Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2018, 20:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17