banner39

Şehit MİT mensuplarının ifşa edilmesi ile ilgili dava başlıyor

Şehit MİT görevlisi ve cenazeye katılan meslektaşlarının kimliklerinin deşifre edildiği iddiasıyla açılan dava görülmeye başlanıyor.

Şehit MİT mensuplarının ifşa edilmesi ile ilgili dava başlıyor

Şehit Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensuplarının ifşa edilmesine ilişkin 6'sı tutuklu, biri firari 8 sanığın yargılanmasına bugün başlanacak.

İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek davada, aralarında Oda TV Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Haber Müdürü Barış Terkoğlu ve Yeniçağ Yazarı Murat Ağırel'in de bulunduğu 1'i firari, 6'sı tutuklu 8 kişi hakim karşısına çıkacak.

Sanıklar; Türk Ceza Kanunu'nun "Devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin gizli kalması gereken bilgileri açıklamak" maddesini ihlal ettikleri iddiasıyla yargılanıyor.

Haklarında ayrıca Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu'nda yer alan "MİT'in görev ve faaliyetlerine ilişkin bilgi ve belgeleri, yetkisiz olarak almak ve temin etmek" suçlaması da bulunuyor.

Sanıklar için 4 ile 10 yıl arasında değişen hapis cezaları isteniyor.

Davanın geçmişi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, MİT Başkanlığının suç duyurusu üzerine başlatılan MİT mensuplarının ve faaliyetlerinin ifşa edilmesine yönelik soruşturma sonunda hazırlanan iddianamede, tutuklu Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan'ın da aralarında bulunduğu 8 sanığın Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 329/1. maddesinde yer alan "devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri açıklamak" suçundan beşer yıldan onar yıla, Devlet İstihbarat Hizmetleri ve MİT Kanunu'nun 27. maddesi gereğince de "istihbarat faaliyetiyle ilgili bilgi ve belgeleri ifşa etmek" suçundan ise dörder yıldan onar yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep ediliyor.

İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, savcılığın talebi üzerine, firari şüpheli Erk Acarer hakkında yakalama kararı çıkarmıştı.

Mahkeme heyetinin tensip tutanağına göre, tutuklu sanıklar Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu, Aydın Keser, Hülya Kılınç, Mehmet Ferhat Çelik ve Murat Ağırel'in tutukluluk hallerinin devamı kararlaştırılmıştı.

Mahkeme ayrıca, kamu güvenliği nedeniyle dosya içeriklerinin üçüncü kişilere karşı gizli tutulması ve gizli bilgilerin olduğu evrakın dosyaya taraf olmayan üçüncü kişiler ile uygun vekaletname sunmayan avukatlar tarafından incelemesinin kısıtlanmasına karar vermişti.

Kaynak: AA - TRT Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner43