banner38

Saadet Partisi'nde ittifak çatlağı

Saadet Partisi eski Genel Başkan Yardımcısı ve AGD eski Genel Başkanı İlyas Tongüç Saadet genel merkezine rest çektiği açıklamasında Kemal Kılıçdaroğlu’na oy vermeyeceklerini açıkladı: 

Gündem 31.03.2023, 17:09
Saadet Partisi'nde ittifak çatlağı

Saadet Partisi eski Genel Başkan Yardımcısı ve AGD eski Genel Başkanı İlyas Tongüç Saadet genel merkezine rest çektiği açıklamasında Kemal Kılıçdaroğlu’na oy vermeyeceklerini açıkladı: 

- Millî Görüşçü kardeşlerime sesleniyorum. Parti Genel Merkez yönetiminde artık çözüm kalmamıştır. 

- Şu an da partinin girdiği ittifakın hareketimize, partiye ve millete fayda getirmeyeceği açıktır. 

- Dayatılan ittifakı ve çıkardığı cumhurbaşkanı adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu bu şartlarda desteklememiz düşünülemez.

Cumhuriyet Halk Partisi, İYİ Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi, DEVA Partisi ve Demokrat Parti'nin oluşturduğu 6'lı koalisyonun kendi içinde verdiği savaş ve pazarlıklar sonrası aday CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu oldu. Saadet Partisi Genel Merkezi'nde Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığı ilan edilirken ilerleyen süreçte bu adaylığa Terör yuvası Kandil ve PKK'nın siyasi ayağı HDP de destek verdi. Kimi Saadet Partililer Kemal Kılıçdaroğlu'nu Milli Görüş'ün lideri Necmettin Erbakan ile özdeşleşen 'Mücahid' sıfatı ile çağırmaya başlarken Milli Görüşü temsil eden damar ise Kılıçdaroğlu'nun adaylığına karşı çıktı.

MİLLİ GÖRÜŞ DAMARI ATTI: KILIÇDAROĞLU'NU DESTEKLEMEMİZ DÜŞÜNÜLEMEZ

Saadet Partisi Eski Genel Başkan Yardımcısı ve Anadolu Gençlik Derneği Eski Genel Başkanı İlyas Tongüç, "CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu bu şartlarda desteklememiz düşünülemez." ifadelerini kullandı.

Uzun bir açıklama yapan Tongüç, "Millî Görüşçü kardeşlerime sesleniyorum. Parti Genel Merkez yönetiminde artık çözüm kalmamıştır. Bu iş, tabanı oluşturan samimi, gayretli, cefakâr, çileli Millî Görüşçü kardeşlerimizin omuzlarındadır. Şu an da partinin girdiği ittifakın hareketimize, partiye ve millete fayda getirmeyeceği açıktır." dedi.

İttifakın oldubittiye getirildiğini belirten Tongüç, "Ne olacağını istişare etmeden bir oldubittiye getirilip dayatılan ittifakı ve çıkardığı cumhurbaşkanı adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu bu şartlarda desteklememiz düşünülemez. Millet İttifakı'nın 30 Ocak 2023 tarihinde imzaladığı "Ortak Politikalar Mutabakat Metni", Millî Görüş prensiplerine uymayan fakat Saadet Partisi'nin de imza koyduğu protokolün bugüne kadar Millî Görüş'ün ortaya koyduğu söylemlerini, prensiplerini, temel esaslarını hiçe saymıştır. Bu böyle gitmez. Tarihi sorumluluk çerçevesinde bu yaşananları siz kıymetli Milli Görüşçü kardeşlerime aktarmayı bir vazife görüyorum. İnşallah 85 milyon milletimiz olarak birlikte Millî Görüş'ün ortaya koyduğu hedeflere ulaşacağız." ifadelerini kullandı.

Tongüç'ün açıklamaları şu şekilde;

"Teşkilat mensubu kardeşlerimin ısrarlı sorularına cevabımdır;

Bizler Millî Görüşçüler olarak, "önce ahlâk ve maneviyat" bayrağını açarak yola çıkmış, Allah'ın rızasını kazanmak, sonra aziz milletimize hizmet etmek, iyi, faydalı, adil olanı hâkim kılma çalışmalarını yürütmek üzere cehd-ü gayret ile çalışan bir topluluğuz. Erbakan Hoca'mız, tek hedefimizin sadece içimizden cumhurbaşkanı, milletvekili, belediye başkanı çıkarmak gayemizin olmadığını, yarın zerre miktarı hayrın ve şerrin hesabının sorulacağı günde imtihanı kazananlardan olmak için bu yola çıktığımızı bize öğretmiştir.

Bizim bir inancımız var. İnandığımız gibi yaşamak isteriz. Başkasını bizim gibi inanmaya zorlamayız.

Baş başa bağlı, baş Hakk'a bağlı anlayışıyla çalışmalarımızı yürütürüz. Bütün çalışmalarımızda, teşkilatların tüm kademelerde var olması, eğitimlerinin temel esaslara göre yapılması, eğitilmiş olan kadroların gece gündüz Hakk'ın hâkim kılınması için vazife alması ve insanlara Hakk'ı anlatma çalışmalarını yaparız.

"SÜREÇ MİLLET İTTİFAKI İLE GİRİLEN 2018 SEÇİMİNDE BAŞLADI"

Millî Görüşçüler topluma; önce ahlâk ve maneviyat olmadan, faizsiz adil ekonomik bir düzen kurulmadan, İslam birliğine dayalı izzetli ve şahsiyetli bir dış politika uygulanmadan hem Türkiye'de hem de dünyada huzurun, barışın, saadetin olamayacağını söyler. Bunun için var gücümüzle gece gündüz demeden çalışır, Hakk'ın rızasını kazanmaya gayret ederiz. Aynı zamanda batılın karşısında her şartta durmayı, Hakk'ı haykırmayı görev addederiz.

Erbakan Hoca'mız ve ardından Oğuzhan Bey, hayatları boyunca yukarıda belirttiğimiz temel esasları muhafaza etmişlerdir. Bu stratejik duruşumuzdan taviz vermeyerek taktikler farklılık gösterse de uygulamalara sadık kalmışlar, asla değiştirmemişler ve değiştirilmesine de müsaade etmemişlerdir.

2018 yılında yapılan ve Millet İttifakı olarak girilen genel seçimlerde Ankara 2. bölge milletvekili adayı olup, seçim sonuçlarında Millî Görüşçülerin baraj engeli olmadığı halde bu ittifaka oy vermediklerini müşahede ettik. Seçim sonuçlarının değerlendirilmesi ile ilgili bundan sonraki sürecin daha dikkatli ele alınması gerektiği konusu partinin yetkili kurullarında açıklıkla ifade edildi. Başkanlık Divanı'nda bütün gelişmelerle ilgili, teşkilat kademelerinde istişarelerin dikkatli biçimde yapılmasını, tabanımızdan aldığım bilgilerle birlikte gerekli uyarıları gündeme taşıdım. Konu ile ilgili ne yaptığım, hangi konuları gündeme getirdiğim başka bir açıklama konusudur.

Geçen zaman içerisinde merhum Oğuzhan Asiltürk Bey, teşkilatlardan gelen bu uyarıların dikkate alınmayıp aynı minvalde politikaların devam edilmesine müteakip, partinin kuruluş amacının dışına çıkıldığını, partinin gidişatının doğru olmadığını, bunu düzeltmemiz gerektiğini, yoksa diğer partilerden her hangi bir parti olacağımızı, sonunda da yok olacağımızı ifade ederek, Millî Görüş hareketinin çalışma yapısı ile ilgili olarak yapmış olduğu istişare neticesinde farklı bir çalışma modeli ortaya koymamız gerektiğini belirterek bendenize genel merkez başkanlık divanı üyeliği devam ederken MİLKO genel sekreterliği görevini de tevdi etmiştir.

Görevi devralmamın akabinde, MİLKO kuruluşlarımız ile bundan sonraki çalışmalarımız konusunda gerekli istişareleri yapıp, aylık düzenli toplantılar ve raporlama sistemine başlanıldı. Bu süreçle birlikte MİLKO kuruluşlarımızın müşterek şube başkanları toplantıları, 22 ilde "Hak ve Adalet" konferansları ve "Şuur" dersleri çalışmaları koordine edildi.

"SAADET PARTİSİ KURULUŞ DEĞERLERİNİ TERK ETTİ"

Bu süreçte partinin kendi çalışmaları ile ilgili olarak teşkilatlardan bazı sorunlar ve hoşnutsuzluklar intikal etmeye başlayınca Oğuzhan Bey, parti içerisinde yaptığı sayısız istişarelerden sonuç alınamamasının akabinde yaşanan bu gelişmeler doğrultusunda kongre sürecine gidilerek, genel başkan ve parti yönetiminin değişmesi gerektiğini 53 tweet atarak, olayları kamuoyu ile paylaştığı teşkilatlarımızın malumudur.

Milli Görüş geleneğinde parti politikamız, seçimlere yönelik partiler arası denge politikasını gözetip, seçimlere yakın partinin menfaatine uygun bir tavır kararlılığında iken, Oğuzhan beyin vefatı ile birlikte bu strateji terkedildi ve böylece taraf belirtmek suretiyle toplumun bir kesimine karşı tavır alınması söz konusu oldu. Bütün bu hususlarda Saadet Partisinin artık kuruluş değerlerinin terkedilmiş olduğunu müşahede ettik.

17 Temmuz 1999 yılında Erbakan hocamızın görevlendirmesi ile başladığım (12 yıl) MGV-AGD genel başkanlığı görevini devrettikten sonra, 17 Temmuz 2011 tarihinde yapılan Saadet Partisi Olağan Büyük Kongresi ile GİK (Genel İdare Kurulu) üyeliği ve akabinde Mahalli İdarelerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevlerim 30 Ekim 2022 tarihinde yapılan kongrede sonlandırıldı. Yapılan kongrede Sayın Genel Başkan GİK listesine koymamış, aradan geçen 5 aylık süre zarfında herhangi bir görevin de tevdi edilmemesi ile partideki görevim genel merkezin iradesi doğrultusunda tamamlanmış oldu.

Dolayısıyla kongre öncesinde ve sonrasında genel başkanla şahsım arasında herhangi bir görüşme yapılmamış olup Başkanlık Divanı üyeliği, GİK üyeliği, MİLKO genel sekreterliği, Millî Görüş Vakfı genel başkan yardımcılığı görevlerim genel başkanın tek taraflı iradesiyle üzerimden alınmış olup sadece parti üyeliğim devam etmektedir. Şunu özellikle dava kardeşlerime belirtmek isterim ki, bizim çalışmalarımızda affını isteme veya izin isteme diye bir şey söz konusu olmamıştır, olamaz da. Teşkilat mensuplarımızın bu hususlarla ilgili ortada dolaşan dedikodulara itibar etmemelerini belirtmek isterim.

Bizim hareketimiz, teşkilat çalışmaları öncelikli ve sistematik çalışma yapmak üzere kurulmuştur. Bu çalışma modeli bizim için hayati bir meseledir. Hal böyle iken parti yönetiminin bu modeli önemsememesi partimizin il ve ilçe teşkilatlarında güç kaybına uğramasına sebebiyet vermiştir.

Şunu hatırlatmak isterim ki Millî Görüş, Anadolu'nun sigortasıdır. İki milyar insanın saadeti için çalışan topluluğumuzun bu çalışmalardan vazgeçmesi demek tüm insanlık için büyük kayıp olacaktır. Bunun bedelini milletimize ve İslam âlemine acı bir şekilde ödetmeye kimsenin hakkı yoktur.

Biz sadece bir parti değiliz. Hakk'ın hâkim olması için çalışan topluluğuz. (İçinizden hayra çağıran, iyiliği emredip kötülüğü men eden bir topluluk bulunsun. İşte onlar kurtuluşa erenlerdir.) Âl-i İmrân Suresi - 104. Ayet

"PARTİ TABANDAN KOPMUŞ DURUMDA"

Bütün yaşananlar sonrasında, bugün parti yönetimi tabanından kopmuş durumdadır. Bu sonuçlar ilmi araştırmalar neticesinde ortaya konmuştur. Parti yönetimince, meseleler bütün kademelerden kendilerine defaatle aktarılmasına rağmen herhangi bir adım atılmamış, sorunların düzeltilmesi beklenirken onlarca arkadaşımıza görev verilmeyerek dikensiz gül bahçesi oluşturulmaya çalışılmıştır.

"KILIÇDAROĞLU'NU BU ŞARTLARDA DESTEKLEMEMİŞ DÜŞÜNÜLEMEZ"

Millî Görüşçü kardeşlerime sesleniyorum. Parti Genel Merkez yönetiminde artık çözüm kalmamıştır. Bu iş, tabanı oluşturan samimi, gayretli, cefakâr, çileli Millî Görüşçü kardeşlerimizin omuzlarındadır. Şu an da partinin girdiği ittifakın hareketimize, partiye ve millete fayda getirmeyeceği açıktır. Ne olacağını istişare etmeden bir oldubittiye getirilip dayatılan ittifakı ve çıkardığı cumhurbaşkanı adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu bu şartlarda desteklememiz düşünülemez. Millet İttifakı'nın 30 Ocak 2023 tarihinde imzaladığı "Ortak Politikalar Mutabakat Metni", Millî Görüş prensiplerine uymayan fakat Saadet Partisi'nin de imza koyduğu protokolün bugüne kadar Millî Görüş'ün ortaya koyduğu söylemlerini, prensiplerini, temel esaslarını hiçe saymıştır.

"BU BÖYLE GİTMEZ"

Bu böyle gitmez. Tarihi sorumluluk çerçevesinde bu yaşananları siz kıymetli Milli Görüşçü kardeşlerime aktarmayı bir vazife görüyorum. İnşallah 85 milyon milletimiz olarak birlikte Millî Görüş'ün ortaya koyduğu hedeflere ulaşacağız. Allah'ın rahmetinin ve bereketinin hepimizin ve bütün müminlerin üzerine olmasını temenni ediyorum. Allah'a emanet olun. Saygılarımla..."

Yorumlar (0)
banner35
Günün Anketi Tümü
Seçimi kaybedenler istifa etmeli mi?
banner21
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 36 88
2. Fenerbahçe 36 80
3. Beşiktaş 36 78
4. A.Demirspor 36 69
5. Başakşehir 36 62
6. Trabzonspor 36 57
7. Karagümrük 36 51
8. Konyaspor 36 51
9. Kayserispor 36 47
10. Kasımpaşa 36 43
11. Ankaragücü 36 42
12. İstanbulspor 36 41
13. Antalyaspor 36 41
14. Sivasspor 36 41
15. Alanyaspor 36 41
16. Giresunspor 36 40
17. Ümraniye 36 30
18. Gaziantep FK 36 25
19. Hatayspor 36 23
Takımlar O P
1. Samsunspor 36 78
2. Rizespor 36 68
3. Pendikspor 36 67
4. Bodrumspor 36 62
5. Sakaryaspor 36 62
6. Eyüpspor 36 62
7. Göztepe 36 60
8. Manisa FK 36 56
9. Keçiörengücü 36 56
10. Bandırmaspor 36 55
11. Boluspor 36 52
12. Altay 36 40
13. Erzurumspor 36 39
14. Tuzlaspor 36 38
15. Gençlerbirliği 36 38
16. Altınordu 36 35
17. Adanaspor 36 25
18. Denizlispor 36 23
19. Yeni Malatyaspor 36 16
Takımlar O P
1. M.City 38 89
2. Arsenal 38 84
3. M. United 38 75
4. Newcastle 38 71
5. Liverpool 38 67
6. Brighton 38 62
7. Aston Villa 38 61
8. Tottenham 38 60
9. Brentford 38 59
10. Fulham 38 52
11. Crystal Palace 38 45
12. Chelsea 38 44
13. Wolves 38 41
14. West Ham United 38 40
15. Bournemouth 38 39
16. Nottingham Forest 38 38
17. Everton 38 36
18. Leicester City 38 34
19. Leeds United 38 31
20. Southampton 38 25
Takımlar O P
1. Barcelona 38 88
2. Real Madrid 38 78
3. Atletico Madrid 38 77
4. Real Sociedad 38 71
5. Villarreal 38 64
6. Real Betis 38 60
7. Osasuna 38 53
8. Athletic Bilbao 38 51
9. Mallorca 38 50
10. Girona 38 49
11. Rayo Vallecano 38 49
12. Sevilla 38 49
13. Celta Vigo 38 43
14. Cadiz 38 42
15. Getafe 38 42
16. Valencia 38 42
17. Almeria 38 41
18. Real Valladolid 38 40
19. Espanyol 38 37
20. Elche 38 25
banner23