S-400 ne zaman faal olacak? Tarih belli oldu...

İlk sevkiyatta sadece füze ve rampasının gelmesi planlanan S-400'ün radar sistemi de Doğu Akdeniz'deki gelişmelerin ardından yürütülen diplomasi trafiği sonucu Türkiye'ye geldi. Kurulması için çalışmaların hızla başlayacağı sistemin faal olacağı tarih de belli oldu

S-400 ne zaman faal olacak? Tarih belli oldu...

S-400 hava savunma sistemlerinin ilk parçalarını taşıyan uçak bu sabah 10.20 itibarıyla Ankara'da Mürted Havalimanı'na indi. Aylardır ne zaman geleceği konuşulan S-400'ün bu hafta geleciğini ilk kez duyuran Habertürk'ten Çetiner Çetin, sevkiyata ilişkin önemli detaylara da ulaştı.

SEVKİYAT HAVA YOLUYLA

Rusya'daki Tver askeri üssündeki uçaklara pazar günü başlayan yüklemeler Salı günü gece geç saatlere kadar devam etti. Bugün de 6 saatlik uçuş sonucunda ilk parçalar geldi. Sevkiyatın tamamının havadan yapılacağı öğrenildi.

RADAR SİSTEMİ DE GELDİ

İlk sevkiyatta sadece füze ve rampa parçalarının gelmesi bekleniyordu. Radar sistemi ise kurulumun ardından gelecekti. Ancak Doğu Akdeniz'deki gelişmelerin ardından yürütülen yoğun diplomasi trafiği sonucu S-400'ün radar sisteminin de getirildiği öğrenildi.

NEREYE KURULACAKLAR?

Radarların 600 kilometreye kadar tarama yapabildiği, füze menzilinin de 400 kilometre olduğu sistem için Rusya'dan 28 Haziran'da 9 kişilik bir heyet gelmişti. 60 kişilik bir heyet daha bekleniyor. Sistemin kurulacağı yer konusunda da çalışmaların iki ilde yoğunlaştığı belirtiliyor. TSK'nın bu konuda bu hafta içinde bir karar vermesi beklenirken sistemin 10 Eylül'e kadar faal hale getirilmesinin planlandığı öğrenildi.

Kaynak: Habertürk

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2019, 12:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17