banner10

Oktay: Operasyonların her biri kahramanlık hikayesi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay "Kahraman askerlerimiz, sınırlarımız boyunca ve ötesinde isimlerini tarihe altın harflerle yazdıracak başarılara imza atıyorlar." dedi.

Oktay: Operasyonların her biri kahramanlık hikayesi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay FETÖ darbe girişiminin ardından pek çok alanla birlikte askeri personel yetiştirme sisteminde de baştan sona değişikliğe gidildiğini söyleyerek, "FETÖ'cü darbeci zihniyetin kaynağı haline dönüşmüş olan okulların tamamı kapatılmış, öğrencileri dağıtılmış ve yepyeni bir sistem kurulmuştur." diye konuştu.

Milli Savunma Üniversitesi Harp ve Araştırma Enstitüleri yeni akademik yıl açılış töreninde bir konuşma yapan Oktay, terör örgütü ile irtibatı tespit edilen öğretim elemanları ile öğrencilerin tamamının bu okullardan uzaklaştırıldığını söyleyerek, "Halen de terör örgütü ile iltisakı tespit edilenlerin okullarımızla ve Türk Silahlı Kuvvetlerimizle ilişiği kesilmeye devam edilmektedir." diye konuştu

"Kurmaylık eğitimi yeniden hayata geçmiştir"

Oktay, Milli Savunma Üniversitesi'nin kısa sürede eğitim öğretim faaliyetlerini icra edebilir hale getirdiğini söyleyerek, şöyle devam etti:

"Darbe girişiminin hemen ardından Kasım 2016'da önce misafir askeri öğrenciler, Mart 2017'den itibaren de ara sınıflara yatay geçiş yöntemiyle Türk öğrenciler üniversitemizde eğitim-öğretime başlamışlardır. Bu süreçte en çok zarar gören ve adeta terör örgütü tarafından tamamen işgal edilmiş olan kurmaylık eğitimi de Ekim 2017'de karargah subaylığıyla yeniden hayata geçmiştir."

Yeni sistemin 2 yıl gibi kısa bir süre içerisinde başarıyla uygulanıyor olmasını görmekten memnuniyet duyduklarını belirten Oktay, "Ülkemize ve üniversitemize gelen yabancı heyetlerin burada bir zaafiyet görmeyi beklerken çok daha güçlü bir yapı görünce yaşadığı şaşkınlık, başarımızın en büyük ispatıdır." dedi

''İsimlerini tarihe altın harflerle yazdıracak başarılara imza atıyorlar''

Oktay, böylesine köklü bir geçmişe sahip bir milletin tarih sahnesinde kesintisiz şekilde kalmasının sırrının, askerlikle olan bu güçlü ilişkisi olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Bugün de kahraman askerlerimiz, sınırlarımız boyunca ve ötesinde isimlerini tarihe altın harflerle yazdıracak başarılara imza atıyorlar. Son yıllarda gerçekleştirdiğimiz Fırat Kalkanı, Zeytindalı, İdlib ve Kuzey Irak operasyonlarının her biri, coğrafyamızda pek az ordunun başarabileceği cesaret ve kahramanlık hikayeleridir."

Oktay, tarihi bizzat yaşarken önemini anlamanın zor olduğunu anlatarak, kahraman askerlerin gösterdiği cesaret ve elde ettikleri başarıların kıymetinin, tarih kitaplarına yazıldığında çok daha iyi anlaşılacağını söyledi.

Oktay, bin yıldır bu toprakları vatan kılmak için gözlerini kırpmadan kanlarını döken şehitleri, gazileri ve Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşlarını rahmet ve minnetle yad ettiklerini de sözlerine ekledi.

"Ruhlarını Pensilvanya'daki haine 1 Dolara satmış iradesizler"

15 Temmuz darbe girişimi yaşandığında birilerinin, "Bu millet, bu ordu bir daha ayağa kalkamaz" zannettiklerini vurgulayan Oktay, şöyle konuştu:

"Halbuki darbe girişimine teşebbüs edenler, kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimizin şerefli mensupları değil ruhlarını ve bedenlerini Pensilvanya'daki haine 1 Dolara satmış iradesizler, acizler ve satılık zavallılardı."  

Oktay, FETÖ, ordudan temizlendiğinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin operasyon gücünün nasıl arttığını, darbenin hemen arkasında başlayan harekatlarla görüldüğünü belirtti. 

Kağıt üzerinde Türkiye'den katbekat güçlü gözüken orduların cesaret bile edemediği, teşebbüs etse de başarılı olamadığı operasyonları bir kaç ay içinde Türkiye'nin nasıl zafere ulaştırdığına tüm dünyanın şahit olduğunu ifade eden Oktay, "Bu sebeple biz diyoruz ki bu ordu şanlı bir ordudur, bu millet kutlu bir millettir. Bu asker, şanlı bir askerdir, bu ülke büyük bir ülkedir. Bu devlet ebed-müddet bir devlettir. Her kim, askerimize kem gözle bakarsa karşısında önce Cumhurbaşkanımızla birlikte bizleri bulur. Her kim bu ülkeye bu halka kem gözle bakarsa da karşısında şanlı ordumuzu ve onunla birlikte topyekün milletimizi bulur." diye konuştu.

"Türkiye'nin jeopolitik konumu daima güçlü olmalı"

Fuat Oktay, Türkiye'nin jeopolitik konumunun daima güçlü olmasını, güçlü kalmasını ve sürekli kendini geliştirmesi gerektirdiğini vurgulayarak, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu dün de böyleydi, bugün de böyledir, gelecekte de böyle olacaktır. Bırakınız gerilemeyi, durmak bile bizim için bir felakettir. Milletimiz alicenaplığıyla bazı şeyleri unutmuş gözükebilir, bazı şeyleri geri plana atmış olabilir ama hiç şüpheniz olmasın, karşımızdakiler kendi davalarından bir milim dahi geri adım atmış değillerdir."

"Tarihimizdeki tüm değerlere, sahip çıkmak boynumuzun borcu" 

Çanakkale'de destansı bir savunma gerçekleştirerek işgalcilere geçit vermeyen Mustafa Kemal ve kahraman evlatların mücadelelerinin, bu milleti yok edemeyeceklerini tüm dünyaya bir kez daha gösterdiğini dile getiren Oktay, şunları kaydetti:

"Fatih Sultan Mehmet Han'ın İstanbul'u fethiyle nasıl bir çığır açtığını bizim nesillerimiz yeterince kavramıyor olabilirler. Bundan bir kaç yıl önce İstanbul sokaklarındaki duvarlara 'zulüm 1453'te başladı' yazısını yazdıranlar, Fatih'in başarısının anlamını çok da iyi biliyorlar. Bize yıllarca, Sultan Selim'i, Sultan Mahmut'u, Sultan Abdülaziz'i, Sultan Abdülhamit'i çok farklı kimliklerle tanıtanlar, ne yaptıklarını çok iyi biliyorlar. Ölümünün hemen ardından Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ismini bile bu ülkeden kazımak isteyenler oldu. 

Hamdolsun bugün ülkemiz, mazisi ile atisi arasında köprü kurmayı temel görevi kabul eden bir anlayışla yönetilmektedir. Tarihimizdeki tüm değerlere, bu ülkeye ve millete en küçük bir hizmeti dokunmuş herkese, sahip çıkmayı ve saygı duymayı boynumuzun borcu olarak görüyoruz."

"Asker ve ordu, adeta kilit taşı niteliğinde bir konumda"

Oktay, bu tarihi sürekliliğin her aşamasında askerin ve ordunun adeta kilit taşı niteliğinde bir konumda bulunduğunu aktararak, "Bugün de Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin vatandaşları olarak, sınırlarımız içinde huzurla yaşayabiliyor, geleceğimize umutla bakabiliyorsak ordumuzun ve askerimizin payı bunda çok büyüktür. Rabbim sınırlarımızda ve ötesinde gece gündüz fedakarca görev yapan tüm kahraman askerlerimizi muhafaza eylesin." diye konuştu.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2018, 15:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17