banner39

O dağcı konuştu: Üşüdüm ancak fazla acı hissetmedim

Çamardı ilçesinde Aladağlar'da tırmanış yaparken mahsur kalan ve ekiplerce kurtarılan Hilal İşcan, yaşadıklarını anlattı. ''Gece boyunca orada beklemek çok kötüydü. Çok soğuktu, üşüdüm ancak fazla acı hissetmedim. Arkadaşımın hâlâ orada olması daha kötü bir şey. İnşallah sağ salim çıkar, tek istediğim bu” dedi.

O dağcı konuştu: Üşüdüm ancak fazla acı hissetmedim

Niğde'nin Çamardı ilçesinde Aladağlar'da tırmanış  yaparken mahsur kalan ve kurtarılan Hilal İşcan, Adana'da tedavi altına alındı. 

Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavisi süren ve genel  sağlık durumu iyi olan İşcan, gazetecilere yaptığı açıklamada, olayın yaşandığı  esnada telefonla görüştüğünü, ne olduğunu anlamadığını, her şeyin bir anda  geliştiğini anlattı.

Gece orada beklemenin çok zor ve havanın soğuk olduğunu ifade eden  İşcan, "Arkadaşımın orada olmuş olması daha kötü. Şu an bilmiyorum, birşey  söyleyemiyorum inşallah sağ salim çıkar tek isteğim o." diye konuştu..

Olayı anlatan ve dün saat 17.00 civarında çığın düştüğünü belirten  İşcan, şöyle devam etti:

"Hemen 112'yi aradım. Ekipler geldi, daha sonra helikopter geldi. Ben  çığın arkasından arkadaşıma bakmak için aşağı atladım ve uçurumda mahsur kaldım.  Çığın düştüğü yer sıkıntılı, kayalık bir yerdi. Oraya kadar arkadaşıma baktım ama  ondan sonrasına bakamadım. Ekip gece olduğu için beni alamadı, ortam müsait  olmadığı için. Bugün aldılar."

O an panikle ve arkadaşını bulmak için yerini değiştirdiğini dile  getiren İşcan, bu bölgeye ikinci tırmanışı olduğunu kaydetti.

Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Mustafa  Görür de Hilal İşcan'ın geldiğinde genel durumunun iyi olduğunu söyledi.

Kadın dağcının uzun süre soğuğa maruz kalması nedeniyle hemen  tetkiklerinin yapıldığını belirten Görür, "Şimdilik durumu iyi, gerekli  tedavimize başladık. Acilimizin travma alanında üçüncü basamak hastanemizde takip  altında. Genel durumu iyi. Görünen herhangi bir sıkıntı yok. İnşallah daha da iyi  olacaktır." dedi.

Görür, kadın dağcının bugün hastanede gözlem altında tutulacağını  söyledi.

Olay

Aladağlar'da Eznevit mevkisinde tırmanış yapan dağcılardan Mustafa  Kemal Karakoç dün çığ altında kalmış, Hilal İşcan ise aynı bölgeden çıkamamıştı.  Olay yerine AFAD, UMKE ve sağlık ekipleri sevk edilmiş, Adana'dan havalanan  askeri helikopter de bölgedeki çalışmalara katılmıştı. Hilal İşcan ekiplerce  sabah saatlerinde kurtarılmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner43

banner46