banner38

Numan Kurtulmuş: Seçim beyannamesi vatandaşa dokunacak

Türkiye’nin ‘tahıl koridoru’ gibi diplomatik başarıları, çalışanların ekonomik şartlarındaki iyileştirmeler ve teşkilatın yaz aylarını aktif geçirmesi AK Parti oylarını yükseltti. Şimdi seçim beyannamesi hazırlanıyor. AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, “İnsan haklarından dijital teknolojilere, eğitimden savunmaya vatandaşa dokunacak somut hedefler üzerinde çalışılıyor” dedi.

Gündem 07.11.2022, 08:08
Numan Kurtulmuş: Seçim beyannamesi vatandaşa dokunacak

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, AK Parti’nin seçim beyannamesinin vatandaşa dokunacak somut hedefleri olduğuna dikkat çekti.

Seçim strateji heyetine başkanlık da eden Kurtulmuş, Yeni Şafak’a şu açıklamaları yaptı: “Seçim yaklaştıkça neler yapılacağı, insan haklarından dijital teknolojilerine, eğitimden savunmaya, tarımdan toplumsal yapıdaki hedeflere kadar, seçime dönük, vatandaşa dokunacak somut hedefler üzerinde çalışılıyor. Bir taraftan arkadaşlarımızın ilgili birimlerimizin kamuoyu çalışmaları var. Nasıl biz bu seçimde oy alabiliriz bunların üzerinde çalışıyoruz. Bundan sonra da daha detaylı ve daha pratik seçim stratejileri yapılacak. AK Parti 20 yılda seçim tecrübesi de kazandı. Sahici olan her sözün ve eylemin karşılığı vardır. PR için yapılan hiçbir şeyin karşılığı yoktur.”

SAHA ÇALIŞMALARI İLGİYİ ARTTIRDI

“Bir kaç aydır özellikle çok olumlu bir gelişmenin olduğunu, ilginin, alakanın giderek arttığını görüyoruz. Özellikle yaz aylarında milletvekillerimizin, teşkilatlarımızın çok daha güçlü bir şekilde birebir sahada vatandaşlarımızın taleplerini dinleyerek çok aktif bir süreç geçirdik. Bunun önemli yansımaları oldu. Türkiye Yüzyılı programı çok büyük bir ilgi oluşturdu. Oradaki mükemmel organizasyon, fevkalade kapsayıcı, demokratik, kuşatıcı bir metinle beraber Cumhurbaşkanı’mızın gündeme konuları taşımış olması ilgi yarattı. Aynı şekilde geçtiğimiz ay içerisinde Şahkulu Dergahı’nda Alevi kardeşlerimizin beklentilerini, taleplerini gerçekleştiren Cumhurbaşkanı’mızın kamuoyu ile paylaşmış olduğu yeni birtakım uygulamalar kamuoyu tarafından takdir topladı.”

OLAĞANÜSTÜ GELİŞMELER OLDU

“Yine 29 Ekim’de bir iftihar tablosu olarak ortaya çıkan Togg, banktan indirilerek, Cumhurbaşkanımız tarafından sürülerek kürsüye gelmesi, bunlar Türkiye için olağanüstü gelişmeler oldu. Bunların hepsi sahada vatandaşımızın AK Parti’ye, Recep Tayyip Erdoğan’a olan ilgisini, desteğini artıran unsurlar. Karşı taraftaki ittifaktan da henüz dişe dokunur, bir şey çıkmamış olması. Onların memleket meselelerini çözemeyeceğine dair kanaatleri artırıyor. Böylece terazinin iki kefesinin birisi yukarı doğru, birisi aşağı doğru hareket ediyor. Sahadaki her çalışmamızda, bunun yukarı doğru hareketlendiğini görüyoruz.”

SEVGİYİ GENİŞLETME VAKTİ

“Geçtiğimiz il başkanları toplantısında, Diyarbakır il başkanımız söz alarak, “Diyarbakır’da yaklaşık 75 bin kişilik büyük bir miting yapıldı. Bu mitingler ile Diyarbakır, korkuyu korkuttu” dedi. Terör örgütlerinden artık vatandaş korkmuyor. Ben de il başkanımızdan sonra ‘Doğru söylüyorsun ama şimdi sevgiyi, şefkati genişletme vaktidir dedim. Bundan sonra terörün bir şekilde gölgesinden kurtulmuş olan, Türkiye’nin her yeri için söylüyorum, sadece Doğu ve Güneydoğu için söylemiyorum, milletimizin gönlünü alacak, sevgiyi büyütecek, kucaklaşmasını artıracak bir sürece gireceğiz. AK Parti’nin ve Recep Tayyip Erdoğan’ın bu kadar çok seçim kazanmasının sebebi milletin gönlüne girmiş olmasıdır. 2023’te bundan çok daha zor bir görevimiz var. Gönlüne girdiğimiz vatandaşın gönlünden düşmemeyi başaracağız. Gönüllerden düşmemeyi gayretle sürdürdüğümüz takdirde milletimiz Türkiye Yüzyılı’nın kapısını 2023’te sonuna kadar açacaktır.”

Dünya için de Türkiye Yüzyılı olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sık sık değindiği “Türkiye Yüzyılı”na vurgu yapan Kurtulmuş şöyle devam etti: “AK Parti, geçen 20 yılda, Türkiye yüzyılının altyapısını inşa etti. Hiç kuşkusuz AK Parti’nin bunları başarmasının ardındaki temel unsur bir zihniyet devrimi gerçekleştirmiş olmasıdır. Halkın sesinden başka, halkın egemenliğinden başka hiçbir şeyi gündemine almadı. İkincisi özgüven inşası tesis edildi. Özellikle genç nesillerde olağanüstü bir özgüven inşası oldu. Dolayısıyla yeniden kapsayıcı bir söz, yeniden daha demokratik bir Türkiye’nin inşası için kolları sıvama vakti. AK Parti ikinci yirmi yılına başlayacak.”

AYAKTA DURAN VE İLERLEYEN ÜLKE

“Daha demokrat, daha katılımcı, kapsayıcı, kuşatıcı, ortak hedeflere doğru milletimizi yöneltici ortak dile, üsluba ihtiyaç var. Yeniden güçlü, büyük Türkiye ideali dediğimiz şey, toplumsal ortak vizyonun anlatımı. Türkiye burada büyük başarı kazandı 20 yılda. Şimdi daha güçlü bir Türkiye’ye geçmemiz lazım. Bütün milletimiz ile birlikte, bütün toplumsal kesimleri işin içine alarak daha katılımcı, kapsayıcı siyaset dili kullanarak ama hedeflerini yükselterek ilerleyecektir. Bu güven ve istikrarın sürdürülmesi ile birlikte aslında bir Türkiye yüzyılı olacaktır. Sadece Türkiye için değil dünya için Türkiye Yüzyılı olacaktır.”

Hem sorun çözücü hem barışı sağlayıcı

Türkiye’nin ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rusya-Ukrayna Savaşı ve tahıl koridoru krizindeki arabulucu rolüne dikkat çeken Kurtulmuş şunları söyledi: “Tahıl krizi sadece savaş ya da pandemi nedeniyle ortaya çıkan bir kriz değil. Pandemi arkasından da Rusya- Ukrayna arasındaki kriz, enerji ve gıda krizini çok önemli hale getirdi. Başından itibaren Sayın Cumhurbaşkanı’mızın tavrı, tarzı fevkalade olumlu ve yol gösterici. Avrupa ile Batı ile ilişkilerini gayet iyi tutmayı sürdürüyor. Aynı zamanda da Rusya ile Putin ile konuşabilen dünyadaki tek lider. Bu çok değerli bir konum. Türkiye’nin gerçekten hem sorun çözücü hem dünyada barışı ve adaleti sağlayıcı bir ülke konumuna doğru yükseldiğini gösteriyor.”

DİPLOMASİ ZAFERİ

“Birbiri ile savaşan iki ülke, Türkiye dışında buluşacak ortak noktaları yok. Rusya tahıl koridorunu durdurma kararı aldığında bile Cumhurbaşkanımız bir ümitsizlik içerisinde olmadı. Ve bu sorunun çözülebileceğine yönelik umudunu koruyarak bu ilişkileri de sürdürdü. Tahıl koridorunun açılmış olması çok önemlidir. Bunun sürekli açık tutulması ve bunun üzerinden dünya piyasalarından tahılın çıkarılması önemlidir. Gıdaya bütün dünya erişsin ama dünyanın yoksullarının daha çok gıdaya erişmesi önemlidir. Türkiye bunu da göz önünde bulundurarak ilişkilerini sürdürüyor. Büyük bir diplomasi zaferidir. “

GÜÇLÜ OLMAK AVANTAJ GETİRİYOR

“Türkiye, dünyanın bütün güçlerinin mücadele ettiği, gerilim ve çatışma alanlarının tam orta noktasıdır. Balkanlar, Karadeniz, Kafkaslar, Orta Doğu, Doğu Akdeniz, Akdeniz ve Afrika. Bu Türkiye’yi olağanüstü önemli hale getiriyor. Bu coğrafyada istikrarlı, gerçekten güçlü yapısı ile Türkiye öne çıkıyor. Bölgedeki çatışma ve gerilimler büyük risk oluşturduğu gibi aynı zamanda Türkiye’nin bu bölgede güçlü bir şekilde ayakta durması Türkiye için önemli avantajları da beraberinde getiriyor. Bunlardan birisi Türkiye bir gıda üssü haline gelebilir. Ayrıca Türkiye bir enerji merkezi haline gelebilir. Zaten altyapısı hazırdır. Ümit ederiz ki önümüzdeki dönemde Doğu Akdeniz’de çıkarılacak olan petrolün de Türkiye’nin de bu coğrafi konumundan istifade edilerek Avrupa piyasalarına çıkarılması sağlansın ve böylece Türkiye çok daha güçlü bir enerji merkezi haline gelsin.”

Sorunları aday değil ortak fikir

CHP’nin başını çektiği 6’lı masaya tepki gösteren Numan Kurtulmuş şunları söyledi: “Yaklaşık bir seneyi aşkın bir süredir bir şey söylüyoruz. Altılı masanın esas problemi aday çıkaramamak değil ortak bir fikir etrafında bütünleşememek. Aday profilleri deklare edildi önce, baktık herkes farklı bir profilden bahsediyor. 6 artılı masa, ortak bir fikir etrafında bütünleşemiyor. Örneğin iktidar olursanız hangi ekonomik politikaları Türkiye’de uygulayacaksınız? Masada herkesin farklı farklı fikri var. Akdeniz ve Mavi Vatan konusunda hangi ortak fikre sahipsiniz? Bakıyorsunuz herkes ayrı bir fikirde. Kendi aralarında ortak bir fikir olmadığı için aday çıkaramıyorlar. Çünkü 6 artılı masanın şöyle bir zorluğu daha var. Cümle alem biliyor ki, HDP’nin desteği olmadan o masadan ortaya konulacak bir adayın yarışa ortak dahi olması mümkün değildir. Siyasi matematik bunu söylüyor. Ama öyle bir durum var ki, HDP’nin açık desteğini almak istemiyorlar, kapalı desteği de HDP’yi rahatsız ediyor. Bütün bunlar fikri dağınıklığın göstergesidir. Masaya oturduklarında konuştukları tek şey,’ Erdoğan gitsin de nasıl giderse gitsin’. Ortak nokta burası. Aday çıkaramamaları tarihi bir meseledir. Maalesef büyük bir dağınıklık içerisindeler. Bu masa bir çarkıfelek masası. Her gün farklı bir fikrin her gün farklı bir eğilimin gündeme geldiği bir masa gibi atfediliyor.”

Geziden geriye hamburger ve kayıp 8 saat kaldı

Kemal Kılıçdaroğlu’nun ABD ve İngiltere ziyaretlerine değinen Kurtulmuş,

“Siyasetin en önemli unsurlarından birisi şeffaflıktır. Bir partinin genel başkanı gidebilir, nereye gitmek istiyorsa gider. Partisinin programını anlatır. Bunda hiçbir problem yok. Bütün bu çalışmaların şeffaf bir şekilde yapılması gerekir. Dolayısıyla üzüntümüz şudur, Türkiye’nin ana muhalefet partisinin herhangi bir ülkeye gezisinden geriye “hamburger” ve “kayıp sekiz saat” sözü kalıyorsa, ne kötü. Keşke orada yaptığı etkili politikalar ile Türkiye’nin yaptığı milli projeleri tanıttığı, muhteşem toplantılar ile anılsaydı. Ya da oradaki Türkiye’nin hak ve menfaatlerini koruyan, saygın üniversitelerde verdiği konferansları ile gündeme gelmiş olsaydı. Biz de alkışlardık” diye konuştu.

Kaynak: Yeni Şafak
Yorumlar (0)
banner35
Günün Anketi Tümü
Hafta sonu seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirdiniz?
banner21
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 25 60
2. Fenerbahçe 24 54
3. Beşiktaş 25 49
4. A.Demirspor 25 45
5. Trabzonspor 25 44
6. Başakşehir 24 41
7. Kayserispor 25 38
8. Konyaspor 25 34
9. Karagümrük 24 31
10. Antalyaspor 25 28
11. Alanyaspor 25 28
12. Sivasspor 25 27
13. Kasımpaşa 25 26
14. Gaziantep FK 25 25
15. Ankaragücü 24 25
16. İstanbulspor 24 24
17. Giresunspor 24 23
18. Hatayspor 24 23
19. Ümraniye 25 22
Takımlar O P
1. Samsunspor 28 60
2. Eyüpspor 28 53
3. Rizespor 27 52
4. Sakaryaspor 28 52
5. Pendikspor 27 50
6. Keçiörengücü 28 47
7. Bodrumspor 28 45
8. Manisa FK 27 42
9. Göztepe 27 41
10. Boluspor 27 41
11. Bandırmaspor 27 40
12. Altay 28 28
13. Tuzlaspor 27 28
14. Erzurumspor 27 25
15. Adanaspor 28 25
16. Altınordu 27 23
17. Gençlerbirliği 27 21
18. Denizlispor 28 17
19. Yeni Malatyaspor 28 16
Takımlar O P
1. Arsenal 28 69
2. M.City 27 61
3. M. United 26 50
4. Tottenham 28 49
5. Newcastle 26 47
6. Liverpool 26 42
7. Brighton 25 42
8. Brentford 27 42
9. Fulham 27 39
10. Chelsea 27 38
11. Aston Villa 27 38
12. Crystal Palace 28 27
13. Wolves 28 27
14. Leeds United 27 26
15. Everton 28 26
16. Nottingham Forest 27 26
17. Leicester City 27 25
18. West Ham United 26 24
19. Bournemouth 27 24
20. Southampton 28 23
Takımlar O P
1. Barcelona 26 68
2. Real Madrid 26 56
3. Atletico Madrid 26 51
4. Real Sociedad 26 48
5. Real Betis 26 45
6. Villarreal 26 41
7. Athletic Bilbao 26 36
8. Rayo Vallecano 26 36
9. Osasuna 27 35
10. Celta Vigo 26 34
11. Mallorca 27 33
12. Girona 26 31
13. Getafe 26 29
14. Sevilla 26 28
15. Cadiz 26 28
16. Real Valladolid 26 28
17. Espanyol 26 27
18. Valencia 26 26
19. Almeria 26 26
20. Elche 26 13
banner23