banner10

Nükleer Düzenleme Kurulu'nun görev ve yetkileri belli oldu

Nükleer enerji konusunda düzenleyici işlemler yapacak Nükleer Düzenleme Kurulu'nun görev ve yetkileri ile çalışma usul ve esasları belirlendi.

Nükleer Düzenleme Kurulu'nun görev ve yetkileri belli oldu

Nükleer Düzenleme Kurulu'nun konuya ilişkin yönetmeliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Toplam beş üye

Buna göre, kurumun karar organı gibi hareket edecek kurul, biri başkan, biri ikinci başkan olmak üzere toplam beş üyeden oluşacak.

Görev süresi dolan kurul üyeleri bir defalığına atanabilecek

Başkan ve kurul üyeleri, Cumhurbaşkanı tarafından atanacak. Dört yıllık görev süresi dolan kurul üyeleri bir defalığına yeniden atanabilecek.

Kurul, kanun hükmünde kararname ve diğer mevzuat ile kendisine verilen görevleri yerine getirecek ve yetkilerini bağımsız olarak kullanacak.

Nükleer Düzenleme Kurumunun yetkileri 

Kanun hükmünde kararname kapsamına giren faaliyetlere ilişkin yönetmelikleri ve tebliğleri çıkaracak kurul, düzenleyici işlemler ve yetkilendirmelerle ilgili kararlar alacak ve nükleer enerji ile iyonlaştırıcı radyasyona ilişkin konularda diğer ülkelerin kurum ve kuruluşlarıyla yapılacak iş birliğine karar verecek.

Ayrıca kurul, sınırlarını ve gerekçesini belirlemek suretiyle, nükleer tesis, radyasyon tesisi ve radyoaktif atık tesisleri dışındaki yetkilendirmelere ilişkin yetkilerini başkana devredebilecek.

Kaynak: www.gaste24.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17