Neden tenis? Tenisin faydaları neler?

Tenis eğitmeni Gökhan Başak, tenisin faydalarını anlattı, 'Neden tenis' sorusuna yanıt verdi...

Neden tenis? Tenisin faydaları neler?

*TENİS, yarışma şeklinde topla oynan oyunlar içerisinde, sporcunun en fazla birebir topla oynadığı spor dalıdır. Bu oran; futbolda on birde bir, voleybolda altıda bir, basketbol da beşte birdir. Bu nedenle TENİS oyuncuya en fazla zevk veren, isteğe bağlı bireysel aktivitenin en fazla olduğu spor dallarından birisidir.
*TENİS temiz, güzel bir ortamda oynanan bir oyundur.
TENİS'de çeşitli oyun ve vuruş şekilleri vardır. Monotonluk yoktur.
*TENİS'de düşünce, muhakeme ve buna bağlı olarak çeşitli strateji ve taktikler mevcuttur. Çeşitli strateji ve taktiklerin seçimi de ayrı bir zevktir.
*TENİS bazen bütün gücün kullanıldığı, bazen de bütün gücün kullanılmadığı, estetik vuruşların yapıldığı bir oyundur.

HER YAŞTA OYNANABİLİR

*TENİS her yaşta oynanabilen tüm yaşam boyu yapılabilen bir spor dalıdır.
*TENİS sadece spor olsun diye değil, zevkle yapılan, yapmaktan kaçılan değil yapmak için fırsat kollanan, büyük bir mücadele zevki veren bir spor dalıdır.
*TENİS yaralanma riskinin de az olduğu bir spor dalıdır. Her oyuncu kendi sahasında kendi başına, fiziki çarpışma durumu olmadan istediği hareketi yapabilmektedir.

MEDİTASYONDUR

*Tenis oynayan birisine sordum, neden tenise başladınız? 'Çok acı bir kaybım oldu, zihnim altüst oldu, ancak tenise başlayarak kendimi toparlayabildim' dedi.
*TENİS mükemmel bir meditasyondur. Tenis insanın bedenini, zihnini, ruhunu geliştiren, sağlığını olumlu yönde etkileyen, insanı daha canlı ve daha enerji dolu yapan bir spor dalı ve aynı zamanda iyi bir rahatlama yoludur.
*Spor çantanızı omzunuza alıp kortlara gidin. Eminim her şeyi unutacaksınız.
*Haksızlığa uğramışsan dert edinme, tenis oyna sonra hakkını ara.
*Başarısızlığa uğramışsan dert edinme tenis oyna, yılma sonra tekrar dene.
*Canın sıkılmışsa dert edinme, tenis oyna. Ruhunun ve zihninin berraklaştığını, olgunlaştığını, vücudunun zindeleştiğini göreceksin. Su içmenin, çay içmenin, kısaca yaşamın keyfini yeniden keşfedeceksin...
 

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2018, 09:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
Adnan Alan
Adnan Alan - 5 ay Önce

Tenis öyle bir spordur ki , tenis oynama ve öğrenme imkanı olan bir insanın muhakkak bu spora başlaması lazım, aksi takdirde hayattaki çok büyük bir zevkten yoksun kalır. Tenisi öğrenme imkanı olup bu sporu yapmayan insanlar adina gercekten cok üzülmüyorum. Herkes yaptigi sporu sever ama tenisçiler tenise tutku ile AŞIKTIRLAR

SIRADAKİ HABER

banner8

banner6

banner17