banner10

MHP Üsküdar ilçe teşkilatını görevden aldı

MHP, Üsküdar ilçe teşkilatını görevden aldı, 11 kişi de gözaltına alındı.

MHP Üsküdar ilçe teşkilatını görevden aldı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in partisinin grup toplantısında MHP'yi Af Teklifi üzerinden sert bir dille eleştirmesinin üzerine MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de Akşener'e sosyal medya üzerinden cevap verdi. Yaşanan polemik MHP'li bir grubun Akşener'in evinin önüne gidip "Hareketin lideri Devlet Bahçeli" sloganları atmasının üzerine büyüdü.

İLÇE TEŞKİLATI GÖREVDEN ALINDI

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "İstanbul Üsküdar İlçe Teşkilatı, İstanbul İl Başkanlığı ve MHP Genel Merkezinin bilgisi dışında hareket ettiğinden dolayı görevden alınmıştır" ifadelerini kullandı.

11 kişi gözaltında

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Üsküdar Beyberbeyi’nde bulunan evinin önüne dün akşam gelen grup gerginliği neden olmuştu. Alınan bilgiye göre, Akşener'in konutunun önünde dün akşam gerçekleştirilen izinsiz gösteri ve protestoya katılanlarla ilgili soruşturma başlatıldı. Polis ekiplerince yapılan araştırmada, grubun içinde yer aldıkları belirlenen 11 şüpheli gözaltına alınarak, emniyete götürüldü. Gözaltına alınan şüpheliler arasında MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın tarafından görevden alındığı açıklanan MHP Üsküdar İlçe Başkanı Hakan Aslan'nın da bulunduğu öğrenildi. Şüpheliler hakkında, "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet" ile "tehdit" suçlarından işlem yapılacağı belirtildi. Diğer şüphelilerin yakalanması için başlatılan çalışma sürüyor.

Ne olmuştu? 

Türkiye'nin bir dönem birlikte siyaset yapan ancak 2016 yılında yolları ayrılan iki siyaseti arasındaki son gerilim, İyi parti Genel Başkanı Akşener'in, partisinin 27. yasama döneminde gerçekleştirdiği ilk grup toplantısında yaptığı konuşmayla ateşlendi. Akşener, salı günü gerçekleştirilen toplantıda 24 Haziran seçimlerinde AKP ile Cumhur İttifakı’nı kuran ve bunu yerel seçimlerde de sürdüreceğinin sinyalini şimdiden veren MHP için 'küçük ortak' ifadesini kullandı. İyi Parti Genel Başkanı, AKP-MHP ittifakıyla ilgili, “Bu ikili artık birbirine mecburdur. Bu bir, köle-sahip ilişkisidir. Küçük ortak büyük ortağın mütemmim cüzü haline gelmiştir” yorumunda da bulunmuştu. 

Bahçeli: Hanımefendiye son ihtarım

MHP Genel Başkanı Bahçeli, Akşener'in sözlerine cevabı perşembe günü verdi. Akşam saatlerinde kişisel Twitter hesabında uzun bir paylaşım serisi yapan Bahçeli, Akşener'le ilgili şunları söyledi: "Bu hanımefendiye son ihtarım, bölmek ve yok etmek istediğin MHP’ye karşı sinir ve sınırları ihlal eden vandal tutumuna devam edersen sonuçlarına katlanmak zorunda kalırsın. Demedi deme, büyük lafı dinle!" 

Akşener: Demirden korksak trene binmezdik

İyi Parti Genel Başkanı'nın Bahçeli'ye verdiği cevap ise tansiyonun daha da yükseleceğinin habercisi gibiydi. Akşener, ilk olarak, "Türklüğü ayaklar altına alıp, megri megri ile gözyaşı dökenlere paspas olurken hangi 'büyüğünüzün' sözünü dinlediniz Sayın Devlet Bahçeli? McKinsey’e göğsünüzü siper ederken hangi büyüğünüzün emrindesiniz? Bahsettiğiniz sonuçları merakla bekliyorum" paylaşımında bulundu. Daha sonrasında da  "Demirden korksak trene binmezdik" diyen Akşener, kişisel Twitter hesabından İyi Parti Genel Merkezi'nin Ankara'daki adresini paylaştı. 

Yüreğin yetiyorsa kendin gel

Akşener'in paylaşımından saatler sonra MHP'li oldukları belirtilen bir grup, İyi Parti Genel Başkanı'nın evinin önünde toplandı. Protesto görüntülerini içeren videoyu Twitter hesabından "Başka anaların çocukları üzerinden yiğitlik olmaz. Yüreğin yetiyorsa kendin gel, bekleriz" notuyla paylaşan Akşener, mesajına Bahçeli'yi de etiketledi.

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman'dan Akşener'e: Kınalı yapıncak

Yaşananlarla ilgili Bahçeli'den sonra MHP'den ilk açıklama ise Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Sekreteri ve Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman'dan geldi. Ataman, cuma günü yaptığı açıklamada, Akşener'in evinin önünde bir grubun toplanmasına değinmeyerek, "Demirden korksa trene binmeyeceğini ifade edene, bir kere yanlış trene bindiyse; koridordan ters tarafa yürümesinin hiçbir anlamı olmayacağını hatırlatmak isteriz. Son olarak; Ülkücü Hareketin kadife eldiven içindeki demir yumruk olduğunu da kimse unutmamalıdır" dedi.

Akşener'in grup toplantısındaki konuşmasında kullandığı 'küçük ortak' ifadesine tepki gösterilirken; İyi Parti Genel Başkanı'na da 'Kınalı Yapıncak' diye hitap edildi. Ataman'ın açıklamasında İyi Parti için de 'işportaya düşen, 'yeni bir Genç Parti' rolüne soyunmuş olan parti' nitelendirmesinde bulunuldu.

Bir kadını tehdit etmek mafyanın raconunda bile yoktur

İyi Parti Başkanlık Divanı'ndan yapılan açıklamada ise Bahçeli ile suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı arasındaki ilişkiye ve MHP'nin af tasarısına gönderme yapıldı. "Bir kadını tehdit etmek, bir kadının yoluna pusu atmak, gece vakti kapısına adam yollamak geçtik Türk töresini, affettirmeye pek hevesli olduğu mafyanın raconunda bile yoktur" denen açıklamada 'meşru siyaset zemininin terk edilmeyeceği' belirtilerek şu ifadelere yer verildi: 

"Sekiz şehidimiz için sarayın kapısını çalması gerekenler yerlerinden kalkmıyor ve bir Türk kadınının evine, başka anaların çocuklarını gönderiyorsa, hepimizin dikkat etmesi gereken bir oyunla karşı karşıyayız demektir.."

İçişleri Bakanlığı da konuya dahil

Öte yandan, konuya İçişleri Bakanlığı da dahil oldu. Bakan Süleyman Soylu, Akşener'in evininin önünde akşam saatlerinde düzenlenen gösteri hakkında kovuşturma yapılması için İstanbul Valiliği’ne talimat verildiğini söyledi. İstanbul Valiliği de olayla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu. Valilik’ten yapılan açıklamada, "Sayın Genel Başkan’ın konut güvenlik tedbirlerinin kaldırılması yönündeki farklı tarihli iki talebine rağmen konut çevre güvenliğini sağlamakla görevli polis ekibi Valiliğimizce görevine devam ettirilmektedir” dendi. 

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2018, 17:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17