Maltepe'deki oy sayımında son durum

Maltepe'de dün akşam saat 22.30'da ara verilen kalan 122 sandığın sayımına birazdan başlanacak. İşte Maltepe'deki oy sayımında yaşanan hızlı süreç ve gelinen son durum...

Maltepe'deki oy sayımında son durum

İstanbul'un Maltepe ilçesinde 31 Mart 2019 Pazar günü yapılan yerel seçimlere ilişkin yeniden sayım işlemi ilçe seçim kurulları ve dışarıdan takviye edilen sandık kurulları tarafından yeniden devam ediyor. Yeniden sayımda şu ana kadar oy farkının 13 bine kadar düştüğü bildirildi. 

Maltepe'de yeniden sayım devam ederken, CHP ve Saadet Partisi, takviye seçim kurulları oluşturularak sayımın hızlandırılmasını istemişti; ancak AK Parti ve MHP'nin sayımın şeffaflığına gölge düşüreceğini belirterek bu talebin reddedilmesini istemişti.

Buna rağmen ilçe seçim kurulları dışında takviye sandık kurulları kurularak seçim yapılmıştı. Yapılan sayımlarda 400 sandık takviye olarak gelen kişiler tarafından seçilmişti.

AK Parti ve MHP itirazlarını sürdürerek, bu kişiler tarafından yapılan sayımın iptalini, sayılan oyların yeniden sayımını istemişti. Talep ilçe seçim kurulu tarafından oy çokluğuyla kabul edildi; ancak Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ise kabul edilen talebin reddine hükmetti.

Son noktada fark 13 bine düştü

Sayımda gelinen noktada Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım arasındaki farkın 13 bine kadar düştüğü belirtiliyor.

122 sandığın sayım işlemlerine bugün yeniden başlanacak

YSK'nın aldığı kararla birlikte Maltepe'de, 500 sandığın yeniden sayılma kararı durduruldu. Sayıma ara verildi. 967 sandığın sayıldığı Maltepe'de, 122 sandığın sayım işlemlerine bu sabah devam edilecek.

İlave sayım terminali oluşturulmadı. Bugün ilave sayım terminali konusunda ilçe toplanıp sayıya karar verecek.

Maltepe İlçe Seçim Kurulu'na, yeni sayım kurulu oluşturma yetkisi de verildi.

Sayımın bugün bitmesi bekleniyor. 

Kaynak: www.gaste24.com

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2019, 10:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17