Mahkemeden flaş 'Dersim' kararı!

Tunceli Belediyesinin aldığı, tabelasının "Dersim" olarak değiştirilmesi kararı uygulamaya konulmadan, Valiliğin başvurusu üzerine Erzincan İdare Mahkemesi tarafından durduruldu.

Mahkemeden flaş 'Dersim' kararı!

7 Mayıs'ta toplanan Tunceli Belediye Meclisi, Türkiye Komünist Partisi'nden (TKP) aday olarak seçilen "Komünist Başkan" Fatih Mehmet Maçoğlu başkanlığında yapılan toplantıda, belediye hizmet binasında "Tunceli" isminin kaldırılarak "Dersim" ibaresinin yazılması kararını aldı.

Bu karar üzerine MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli başta olmak üzere Maçoğlu'nu seçimden önce destekleyenlerin de aralarında bulunduğu ülke genelinde bir çok kişi bu duruma karşı çıkarak büyük tepki gösterdi.

VALİLİK BAŞVURUNCA MAHKEME YÜRÜTMEYİ DURDURDU

Meclis kararının Tunceli Valiliği'ne gelmesi üzerine aynı gün valilik, Tunceli Belediye Başkanlığı'ndan "Tunceli" ibaresinin kaldırılarak "Dersim" ibaresinin yazılmasına dair karar aldığını anımsatarak söz konusu belediye meclisi kararının hukuka ve yasal mevzuata aykırı olduğu gerekçesiyle Erzincan İdare Mahkamesi'ne gönderilmesi için Asliye Hukuk Mahkemesi'ne müracaat etti.

Asliye Hukuk Mahkemesi'nin başvuruyu göndermesi üzerine kararı görüşen Erzincan İdare Mahkemesi, işlemin yürütülmesinin durdurulması yönünde karar verdi.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2019, 17:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17