M. Emin Saraç Hocaefendi son yolculuğuna uğurlanıyor

Geçtiğimiz Cuma günü tedavi gördüğü hastanede vefat eden M. Emin Saraç hocaefendi Fatih Camii'nden son yolculuğuna uğurlanıyor.

Tedavi gördüğü hastanede 92 yaşında hayatını kaybeden Türkiye'nin önde gelen hadis, tefsir ve fıkıh alimlerinden M. Emin Saraç'ın cenazesi, evinde helallik alınmasının ardından yakınları, talebeleri ve sevenlerinin omuzlarında Fatih Camisi'ne götürüldü. 

Fatih Camisi'nde 65 yıl boyunca, tefsir, hadis ve fıkıh dersi veren, yurt içinden olduğu kadar yurt dışından da yüzlerce talebe yetiştiren M. Emin Saraç için Fatih Atikali Mahallesi'ndeki evinde helallik alındı.

Saraç'ın cenazesi, Kur'an-ı Kerim okunması ve dua edilmesinin ardından yakınları, talebeleri ve sevenlerinin omzunda Fatih Camisi'ne götürüldü. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ve iş insanı Fatih Saraç da babalarının tabutuna omuz verdi.

M. Emin Saraç için öğle namazını müteakip Fatih Camisi'nde cenaze namazı kılınacak. Namaza, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve eski TBMM Başkanları İsmail Kahraman ile Binali Yıldırım'ın yanı sıra pek çok milletvekili katılıyor.

M. Emin Saraç Hocaefendi'nin cenaze töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: 

"Muhterem hocamızı imam hatip okulu yıllarından itibaren tanıyorum. Zaman zaman fırsat buldukça ziyaretlerine gittim. Ziyaretlerimde kendilerinden çok istifade ettim. Rabbim bizleri beraber haşru cem eylesin. Hocamızın ömrü muhaddis olarak gerek tefsir ilminde olsun fıkıh ilminde olsun hep öncülük etti. 

Biz tezkiyede de ifade edildiği gibi biz kendisini hep bir muhaddis olarak bildik. Kendisini tanıdığımız için mutluyuz."

Saraç'ın cenazesi, Fatih Camisi Haziresi'nde toprağa verilecek.

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2021, 16:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42