Kritik uyarı: O an aracınızı kurtarmaya kalkmayın

Antalya'da hayatı felç eden hortumlar ve sel ile ilgili konuşan Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu'ndan önemli tavsiyeler var.

Kritik uyarı: O an aracınızı kurtarmaya kalkmayın

Antalya’da hayatı felç eden hortum faciasıyla ilgili konuşan İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu: “Hortumlar Türkiye’nin değişik yerlerinde hep vardı. Daha önce hortumlar kıyıya vurduğunda tehlike yaratmıyordu. Kıyılar yapılaşmaya açılınca hortumlar tehlikeli olmaya başladı” dedi.

EVDEN ÇIKMAYIN, ÜZERİNİZE BATTANİYE ÇEKİN, DIŞARIDAYSANIZ...

Antalya’da yaşanan hortumun ‘F1’ şiddetinde olduğunu söyleyen Kadıoğlu, “Hortumların F0 ile F5 arasında şiddet değerleri vardır. Hortum olduğunda evden çıkmamak birinci tedbir olabilir. Evdeyken hortum bulunduğumuz yere doğru geliyorsa penceresi veya kapısı olmayan bir yere saklanıp havada uçuşan cisimlerden kaçınmak için üzerimize battaniye çekmemiz gerekiyor. Havada uçuşan cisimler şarapnel etkisi yaratabilir. Dışardaysak ‘çök, kapan, korun’ pozisyonuna geçerek hedef küçültebiliriz” dedi.

HIZLA EN YÜKSEK NOKTAYA KAÇIN

Kadıoğlu, son günlerde sel ile kuvvetli yağış sebebiyle meydana gelen kazalarda neler yapılması gerektiği hakkında da bilgi verdi: “Araçla sel suyuna girmek doğru değil. 60 santimlik su 1,5 ton kaldırır ve arabaları kaldırıp götürür. İnsanların yürüyerek de sele girmemesi lazım çünkü bir karış sel suyu insanları alıp götürebilir. Arabanız sel suyunda arızalanmışsa kurtarmaya kalkmayın. Hızla en yüksek bir noktaya kaçın. Bazen sel suyu çok yüksek değildir ama arkadan büyük bir dalga gelebilir” diye konuştu. (Hürriyet)

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2019, 09:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17