KPSS sınavında gündeme oturan soru! Osman Hamdi Bey’in tablosu gündem oldu

KPSS Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür oturumu Türkiye genelinde yapılırken, KPSS’ye damga vuran sorular arasında Osman Hamdi Bey ile ilgili olanı, sosyal medyada en merak edilen konu oldu.

KPSS sınavında gündeme oturan soru!  Osman Hamdi Bey’in tablosu gündem oldu

Bugün gerçekleştirilen KPSS'nin Lisans Genel Kültür ve Yetenek oturumunda sorulan sorular arasında Osman Hamdi Bey'in rekor fiyata satılan 'Kuran Okuyan Kız' tablosu vardı. Sınavın ardından sosyal medyada en çok merak edilen konulardan biri de Osman Hamdi Bey ve sorulan tablosu oldu.

Türk resim sanatının öncülerinden Osman Hamdi Bey'in 1880 yılında yaptığı Kur'an Okuyan Kız tablosunun 2019'da Londra'da 6.3 milyon sterline satılmasından sonra İstanbul Hanımefendisi isimli eseri Viyana'da 1,5 milyon euro'ya, Yeşil Cami'de Kuran Dersi tablosu ise aynı gün Londra'da 4 milyon 640 bin sterline alıcı bulurken ünlü sanat adamının en ünlü eseri olan Kaplumbağa Terbiyecisi ise KPSS’ye girenleri üzdü.

Peki milyonluk tabloların sahibi Osman Hamdi Bey'in renkli ve farklı bir hayat yaşadığını, sadece ressam değil aynı zamanda ilk Türk arkeoloğu kabul edildiğini aynı zamanda maliyeci, ziraatçı ve diplomat olduğunu biliyor muydunuz?

TÜRKİYE'NİN EN PAHALI TABLOSU OLDU

Osman Hamdi Bey'in 1880 yılında yaptığı Kur'an Okuyan Kız tablosu eylül ayının son haftasında Londra'da Bonhams Müzayede Evi'nde 6.3 milyon sterline alıcı buldu. Türkiye'nin en pahalı tablosu unvanını alan eserin alıcısının Malezya İslam Sanatları Müzesi olduğu ve eserin ilk kez British Museum'da sergileneceği açıklandı.

KPSS sonrası sosyal medyada Osman Hamdi Bey ile yapılan bazı paylaşımlar şöyle:

Kaynak: Haber 7 - Yeni Şafak

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2020, 16:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8