Konya'da bulundu... 98 milyon yıllık

Konya’daki Geyik Dağları’nda, 98 milyon yıllık ‘Rudist’ adı verilen deniz canlısının da dahil olduğu fosil yatağı tespit edildi.

Konya'da bulundu... 98 milyon yıllık

Konya’nın Hadim ilçesindeki Geyik Dağları’nda yürüyüşe çıkan Hasan Hüseyin Kahrıman, döküntü halindeki kireç taşlarında fosil kabukları gördü.

Hadim’de 6 yaşından bu yana dağlarda gezen Hasan Hüseyin Kahrıman, geçen yıl Haziran ayında, ilçeye bağlı Eğri Göl mevkisinde doğa yürüyüşüne çıktı. Kahrıman yürüyüş sırasında kireç taşlarında döküntü halinde fosil kabukları buldu. Fosillerden aldığı numune ve fotoğrafları, Dokuz Eylül Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sacit Özer’e gönderdi.

98 milyon yıllık fosil yatağı

Prof. Dr. Sacit Özer, yaptığı laboratuvar ve mikroskobik incelemelerde elde edilen bulguların, 98 milyon yıllık ‘Rudist’ adı verilen deniz canlısı fosili olduğunu belirledi. Fosillerin iki kavkılı(kabuklu) canlılara ait olduğunu ifade eden Prof. Dr. Sacit Özer, ”Geyik Dağı’nın doğu yamacında, yaklaşık 2.700 metre yükseklikte yeni bir fosilli lokalite saptanmıştır. Fosiller kavkılarındaki kanallı yapısıyla ilginç görünümler sunan ‘Rudist’ adı verilen ve 98 milyon sene evvel yaşamış olan iki kavkılı canlılara ait kalıntılardır. Hadim çevresinde ve Orta Toroslar’da ilk kez Geyik Dağı’nda bulunmuştur.” dedi.

Önemli bulgular

Bulunan fosillerin bilim dünyası açısından da önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Özer,  “Orta Toroslar’daki, bilimsel açıdan bu bulgunun tanıtılması için girişimlerde bulunuldu. Bulguyla ilgili makale hazırlanmış ve dünyanın en saygın jeoloji dergilerinden birine gönderilmiştir. Ayrıca, 28 Ocak- 1 Şubat 2019 tarihlerinde Ankara ODTÜ konferans salonlarında yapılacak olan ’72’nci Uluslararası Türkiye Jeoloji Kurultayı’nda bildiri olarak sunulacak. Böylece Hadim ve dolayısıyla Geyik Dağı’nın adı bilimsel ortamda tanıtılmış olacak. Sosyal açıdan bu bulgu değerlendirilebilir. Geyik Dağı’na yapılacak olan doğa yürüyüşleri kapsamına bu fosilli lokalite dahil edilerek geziye ilginç bir konum kazandırılabilir. Bu aşamada doğa dostu ve çalışmalarımda yardımlarını esirgemeyen Hasan Hüseyin Kahrıman’dan destek alınmalı. Bu vesileyle Hadim’in tanıtılmasına yönelik yeni girdiler sağlanmış olacak. Hadimli üst düzey yöneticilere uygun bir mekanda bu fosillerin sergileneceği bir müze oluşturmaları önerilebilir.” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2019, 12:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17