banner10

Kışanak ve Tuncel'in davasında yeni gelişme

Eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel'in yargılandığı davada, savcı birleşen dosyaların tevdi edilmesinin ardından yeniden mütalaa verecek.

Kışanak ve Tuncel'in davasında yeni gelişme

Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesinde, eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel'in yargılandığı davada 10.duruşma görüldü. Kandıra Cezaevinde tutuklu bulunan Tuncel ve Kışanak, duruşmaya katılmadı. Mahkeme Başkanı Türker Türkoğlu, Tuncel ve Kışanak’ın mahkeme huzurunda bulunma taleplerinin olumlu değerlendirildiğini ancak duruşmaya katılmadıklarını belirterek, sanıkların Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden de katılmama iradelerini devam ettirip, duruşmaya katılmadıklarını ifade etti.

Mahkeme Başkanı Türkoğlu, dava dosyasına Gültan Kışanak için Ankara ve Şanlıurfa, Sebahat Tuncel için ise Diyarbakır’dan benzer suçlarla ilgili dava dosyasına birleşen dosyaların olduğunu kaydederek, iddia makamına taleplerini sordu.

Duruşma savcısı, birleşen dosyalarla ilgili dosyanın tekrardan fiziki olarak kendisine tevdi edilmesinin ardından mahkemeye yeniden mütalaasını sunacağını kaydetti.

Sanık avukatlarının taleplerini dinleyen mahkeme, Tuncel ve Kışanak’ın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı 17 Aralık’a erteledi.

Mahkeme ayrıca, Kışanak ve Tuncel’in bir sonraki duruşmada SEGBİS üzerinden hazır edilmesini, katılmamaları halinde susma hakkını kullandıkları yönünde karar verileceğine hükmetti.

Davanın dokuzuncu duruşmasında, mahkemeye mütalaasını sunan duruşma savcısı, Kışanak'ın silahlı terör örgütü kurma ve yönetme suçundan 22,5 yıl, Tuncel'in ise silahlı terör örgütü üyeliği suçundan 15 yıl cezalandırılmasını talep etti. Savcı ayrıca her iki sanık için 'iki defa zincirleme silahlı terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan 26 yıl 8'er ay hapis cezası istemişti.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca, Kışanak ve Tuncel hakkında açılan dava dosyası, güvenlik gerekçesiyle nakli konusunda Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğüne gönderilmiş, talebi değerlendiren Yargıtay 5. Ceza Dairesi, dosyanın Malatya Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesine karar vermişti.

İddianamede, Kışanak hakkında "silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek", 41 kez "terör örgütü propagandası yapmak" ve "kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmamak" suçlarından 57 yıl 6 aydan 230 yıl 6 aya kadar, Tuncel hakkında da "silahlı terör örgütüne üye olmak" ve 16 kez "terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından 23 yıl 6 aydan 95 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Kaynak: Ajanslar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17