banner10

Kırklareli'de festival zamanı

Türkiye, Makedonya, Bulgaristan, Romanya, Karadağ ve Yunanistan'dan halk oyunları ekiplerinin katıldığı festival, kortej yürüyüşü ve "Kakava Ateşi"nin yakılmasıyla başladı

Kırklareli'de festival zamanı

28. Kırklareli Karagöz Kültür Sanat ve Kakava Festivali başladı.

Özgürlük Parkı önünde, Vali Osman Bilgin, CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, İl Emniyet Müdürü Erkin Adalar, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Kadir Oğuz, tiyatro oyuncusu Haldun Dormen, Suheyl ve Behzat Uygur kardeşlerin katıldığı kortej, Karaumur, Mustafa Kemal, Fevzi Çakmak ve İstasyon caddelerini takiben festival alanına yürüdü.

Kortej yürüyüşüne Makedonya, Bulgaristan, Romanya, Karadağ ve Yunanistan halk oyunları ekipleri de katıldı.

Klasik araçların öncülük ettiği kortejde, halk oyunları ekipleri ve gruplar çeşitli gösteriler yaptı.

Bu yılki festivalin ana teması kadın

Festival alanında Devlet Opera ve Balesi kadın sanatçıları tarafından "Kadın" temalı gösteri sunuldu.

Kesimoğlu, alanda yaptığı konuşmada, 28. Kırklareli Karagöz Kültür Sanat ve Kakava Festivali'nin sıradan bir organizasyon olmadığını söyledi.

Bu yılki festivalin ana temasını kadın olarak belirlediklerini ifade eden Kesimoğlu, "Kırklareli festivalinde tarihe, kültüre, sanata sahip çıkış söz konusu. Bu festivalde canımız pahasına da olsa koruduğumuz değerlere sahip çıkmanın işaretini veriyoruz." dedi. 

Kesimoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz bu değerleri yolda bulmadık. Kırklareli’nin geçmişten gelen kökleri var. İşte bu festival geçmişten gelen köklerin geleceğe uzanmasıyla ilgili uzun bir yolculuktur. Dünü, bugünü, yarını buluşturan bir sevgi çemberidir Kırklareli Karagöz, Kültür, Sanat ve Kakava Festivali." 

Işkırlak, Demet Akbağ'a verildi

Kırklareli Belediyesince geçen yıl Zihni Göktay'a verilen Karagöz ışkırlağı (Karagöz'ün başlığı), bu yıl Demet Akbağ'a verildi.

Filim çekimleri nedeniyle etkinliğe katılamayan Akbağ'ın ışkırlağını, Haldun Dormen aldı.

Konuşmaların ardından "Kakava Ateşi" yakıldı. 

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2018, 10:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner6

banner17