İstanbul ve 3 ayrı ildeki operasyonla, Avrupa'nın en büyük göçmen kaçakçılık çetesi çökertildi

İngiltere, İtalya, Ukrayna ve Yunanistan tarafından da aranan, dünyanın en büyük göçmen kaçakçılık çetesi, İstanbul ve 3 ayrı ilde düzenlenen kaçak göçmen operasyonu ile çökertilirken, 'Haval' takma ismiyle tanınan çete lideri Akbar Omar Tawfeeq ve 25 adamı da yakalandı.

İstanbul ve 3 ayrı ildeki operasyonla, Avrupa'nın en büyük göçmen kaçakçılık çetesi çökertildi

İstanbul ve 3 ayrı ilde düzenlenen kaçak göçmen operasyonunda, İngiltere, İtalya, Ukrayna ve Yunanistan tarafından da aranan, dünyanın en büyük göçmen kaçakçılık çetesi çökertildi.

'Haval' takma ismiyle tanınan çete lideri Akbar Omar Tawfeeq ve 25 adamı 6 araç, 7 tekne, çok sayıda can yeleği ile yakalandı.

DÜNYANIN ARADIĞI ÇETE İÇİN ÖZEL EKİP KURULDU

İstanbul İl Emniyet Müdürü Dr. Mustafa Çalışkan, Avrupa ve Balkan ülkeleri taraıfndan da aranan Kuzey Irak uyruklu Akbar Omar Tawfeeq ve çetesinin çökertilmesi için özel bir ekip oluşturdu. MİT ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerinin de destek verdiği ekip dünyanın en büyük göçmen kaçakçılık çeteini deşifre etmek için çalışma başlattı.

AZ KONUŞULAN BİR KÜRTÇE LEHÇESİYLE KONUŞMUŞLAR

Hakkında Avrupa ülkelerinde defalarca makaleler yazılan çete lideri Akbar Omar Tawfeeq ve çekirdek ekibinin Kürtçe'nin Irak'ta konuşulan lehçesiyle ve bu nedenle yıllarda deşifre olmamayı başardıkları belirlendi.

İSTANBUL VE 3 İLDE EŞ ZAMANLI OPERASYON DÜZENLENDİ

İstanbul polisi, çete lideri Akbar Omar Tawfeeq ve 25 adamını yakalamak için İstanbul ve 3 ayrı ilde eş zamanlı operasyon düzenledi. Yapılan operasyonda Akbar Omar Tawfeeq ve 25 adamı 569 düzensiz göçmen, 6 araç, 6 tekne ve çok sayıda canyeleği elegeçirildi.

TÜM DÜNYA BU ÇETENİN PEŞİNDE

Akbar Omar Tawfeeq ve çetesinin, Afganistan, Irak ve Suriye'den gelen düzensiz göçmenleri, deniz ve karayoluyla Yunanistan, İtalya, Almanya ve İngiltere gibi ülkelere götürdükleri belirlendi. Çetenin bazen de Yunanistan'daki göçenleri diğer Avrupa ülkelerine götürdükleri tespit edildi.

YILDA 2 MİLYON EURO KAZANIYORLARMIŞ

Çete üyelerinin düzensiz göçmenlerden kişi başı 3 ile 5 bin Euro arasında para aldıkları ve yıllık en az 2 milyon Euroluk vurgun yaptıkları belirlendi. Çete lideri Akbar Omar Tawfeeq'in ayrıca Avrupa ve ABD'deki tüm göçmen kaçakçılık çeteleriyle de bağlantılı olduğu tespit edildi.

GÖÇÜN YÖNÜNÜ ABD'YE ÇEVİRMİŞ

Çete lideri Akbar Omar Tawfeeq'in Dominik vatandaşı olduğu faaliyetlerini ABD'ye göçetmeye çalışan kişileri de ABD kıtasına göndermeye çalıştığı belirlendi.

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2019, 13:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17