İstanbul için kritik süreç! AK Parti'nin son hamlesi ne anlama geliyor?

AK Parti, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri için itirazlarını tamamladı. YSK'nın son verdiği karar ise bundan sonraki süreçte sadece olağanüstü durumda itiraz edileceği yönünde.. AK Parti'den yapılan son açıklamada ise bir hamle daha yapılacağı belirtildi. Peki bu ne anlama geliyor? Bundan sonra ne olacak? İşte bu soruların cevabı.

İstanbul için kritik süreç! AK Parti'nin son hamlesi ne anlama geliyor?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri için AK Parti itirazlarını tamamladı. Yüksek Seçim Kurulu'nun 'nın son verdiği karar ise bundan sonraki süreçte sadece olağanüstü durumda itiraz edileceği şeklinde.

Haber7.com'dan Serkan Üstüner'in özel haberine göre, AK Parti'den İstanbul için son hamlesinin ne anlama geldiği ile ilgili Av. Mehmet Sarı, çarpıcı tespitlerde bulundu.

Av. Mehmet Sarı, kendisine sorulan "YSK İstanbul süreciyle alakalı AK Parti'nin itirazına ret kararı verdi. AK Parti yetkilileri ise bu karara yönelik olağanüstü itiraz hakkını kullanacaklarını söyledi. Olağanüstü itiraz hakkı nedir? Şartları nelerdir?" sorusunu şu şekilde cevapladı:

"298 sayılı kanunun 130. maddesi uyarınca, YSK'nın vermiş olduğu ret kararına karşı olağanüstü itiraz yolu mevcut. YSK her ne kadar bir karar ihdas etmiş olsa da, bu karara karşılık başka somut delil ve belgelerin ortaya çıkması durumunda olağanüstü itiraz yoluyla tekrar YSK'ya kararını gözden geçirilmesi talep edilebilir."

YSK 31 İLÇEDE RET KARARI VERMİŞTİ

AK Parti tarafından İstanbul'daki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı oylarının tamamının sayılması talep edildi. Buna karşılık 31 ilçenin oylarının tamamının sayılması talebi, YSK tarafından reddedildi. AK Parti YSK temsilcisinin verdiği bilgiye istinaden, sadece örnek olarak ifade edilen, 51 sandığın tamamının sayılmasını ve bu anlamda 31 ilçenin tamamının sayılması reddedildi. Dolayısıyla şu şartlar altında artık, İstanbul Büyükşehir Belediyesi oylarının 31 ilçe kapsamında tamamının sayılması talebini reddedilmiş durumda.

OLAĞANÜSTÜ İTİRAZ DURUMU NASIL OLUR?

Fakat, şöyle bir durum söz konusu, 298 sayılı kanunun 130. maddesi uyarınca, YSK'nın vermiş olduğu ret kararına karşı olağanüstü itiraz yolu mevcut. YSK her ne kadar bir karar ihdas etmiş olsa da, bu karara karşılık başka somut delil ve belgelerin ortaya çıkması durumunda olağanüstü itiraz yoluyla tekrar YSK'ya kararını gözden geçirilmesi talep edilebilir. AK Parti temsilcisi, her ne kadar YSK böyle bir karar vermiş olsa da biz sandıklarda yapacağımız yeni tespit ve deliller ile olağanüstü itiraz hakkımızı kullanarak başvuracağız denildi. Ortaya çıkacak yeni delil ve belgenin tespiti ile bunlar gerekçe gösterilerek olağanüstü itiraz hakkı kullanılacaktır." 

Kaynak: www.gaste24.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17