banner39

İlim Yayma Cemiyeti 70 yaşında

11 Ekim 1951 tarihinden itibaren milli ve manevi değerler ışığında hizmetlerini sürdüren bir hayır kurumu olan İlim Yayma Cemiyeti 70. yılına 'merhaba' dedi.

İlim Yayma Cemiyeti 70 yaşında

69 yıl önce 68 vakıf insanı İlim Yayma Cemiyeti'ni kurdu. 

17 Ekim 1951 tarihinde ilim ve irfan sahibi aydınlık nesillerin yetişe­ceği ilk İmam Hatip Okulunu açan, sonraki yıllarda da ülkemiz milli eğitimine 100’ü aşkın İmam Hatip Lisesi kazandıran Cemiyetimiz, gerçekleştirdiği güzel çalışmalar neticesinde Bakanlar Kurulu kararıyla kamu yararına faaliyet gösteren dernek statüsü kazanmıştır.

Türkiye’de bugün, Cemiyetimiz bünyesinde yaklaşık 25.000 öğrencinin barındığı 180 öğrenci yurdu ve halka yönelik çalışmaların da yapıldığı 176 şube bulunmaktadır. Aynı zamanda Cemiyetimiz, kuruluşundan itibaren ihtiyaç sahibi başarılı binlerce öğrenciye burslar vermiştir. Ya­pılan tüm bu çalışmalar ve Türk Milli Eğitimine Cemiyetimizin vermiş olduğu destek; Cumhurbaşkanlığı tarafından “Üstün Hizmet Plaketi”, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından “Şükran Plaketi” ile takdir görmüştür.

İlim Yayma Cemiyeti, Türkiye’nin ilk sivil toplum kuruluşlarından biri olma özelliğiyle kuruluş ilkeleri doğrultusunda öncü bir kurum olmaya bugün olduğu gibi gelecekte de devam edecektir.

İlim Yayma Cemiyeti Gölcük Şube Başkanı Mustafa Adem Demir tarafından yapılan açıklama ise şöyle;

İlim Yayma Cemiyeti 11.10.1951 tarihinde 68 gönül insanı tarafından İlme hizmet bir ibadettir şuuru ve yeni bir medeniyet ideali ile kuruldu. Cemiyetin 69 yıllık tarihi gerçek bir ilim, irfan, fazilet ve adalet mücadelesinin tarihidir. Kurulduğu günden beri hiç sönmeyen bu ocak giderek daha da büyüyen bir iman ve inanç ateşini harlamaktadır. Cemiyetimiz,  fitnenin, fesatın, ayrıştıranların, bölenlerin değil, istişare edenlerin, birleştirenlerin ve kucaklaştıranların yuvası olmuştur. Cemiyetimiz yerli ve milli aklın rehberliğinde memleket adına büyük ideallerin kurulduğu yer olmuştur. 

Bugün İlim Yayma Cemiyetimiz ülkemizin her bölgesinde yer alan 173 şube, 185 öğrenci yurdu ve 80 eğitim merkezi ile İnsan yetiştirmek için fedakarca  mücadelesini sürdüren en köklü sivil toplum kuruluşudur. Kamu Yararına derneklerden en önemlisi,  birlik ve beraberliğimizin teminatı olan Cemiyetimiz, Milli ve Manevi değerlerimize bağlı vatanını ve milletini seven nesiller yetiştiren bir çatı kurum olarak daha nice yıllar hizmet verecektir. 

Bu vesile ile cemiyetimize emeği geçmiş tüm büyüklerimizi hayırla yâd ederken, hali hazırda gece gündüz gayretle çalışan mensuplarımıza kolaylıklar diliyoruz. İlim Yayma Cemiyetimize 70 yıldır her türlü desteği veren Aziz Milletimize de hassaten şükranlarımızı sunarız.

Kaynak: www.gaste24.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner43