banner10

İki ülke arasında dev iş birliği! Başkan Erdoğan ve Lukashenko imzaladı

Başkan Erdoğan, Belarus Cumhurbaşkanı Lukashenko ile yaptığı ortak açıklamada, Belarus ile 6 anlaşmanın imzalandığını duyurdu. İşte detaylar...

İki ülke arasında dev iş birliği! Başkan Erdoğan ve Lukashenko imzaladı

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Belarus Cumhurbaşkanı Lukashenko ile yaptığı ortak açıklamada, Belarus ile 6 anlaşmanın imzalandığını söyledi.

Erdoğan'ın açıklamalarından önemli başlıklar ise şu şekilde;

Türkiye Belarus’un bağımsızlığını tanıyan ilk ülkedir. Aramızdaki iş birliğini her düzeyde daha da yukarıya taşımaya çalışacağız. 9. Savunma Sanayi iş birliği toplantısı Şubat ayında Ankara’da yapıldı. Gerekli hazırlıklar vakitlice yapılmış ve anlaşmalar hazırlandı. Ticaret hacmimiz gelişme eğilimi içerisinde az önce de görüldüğü gibi aramızda 6 anlaşma imzalandı. Bir ticaret hacmi hedefi kondu.

İş birliği alanlarımızın çeşitlendirilmesi de ele aldığımız konular içerisindedir. Bilim ve teknoloji arasındaki ilişkilerimiz bu anlamda önemlidir. Türkiye-Belarus ortak bilim ve teknoloji komitesi ilk toplantısını gerçekleştirdi. Belarus son yıllarda özellikle bilişim sektöründe kayda değer gelişmeler sağlamıştır.

YENİ HEDEF 1,5 MİLYAR DOLAR

2016 yılında belirlediğimiz 1 milyar dolarlık ticaret hacmine henüz ulaşamadık. Yeni hedefimiz 1,5 milyar dolardır.

Belarus'ta Türk kültürüne olan ilgi memnuniyet verici. Vizesiz seyahatin de katkısıyla Belaruslu turistlerin sayısı 245 bine ulaştı.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2019, 18:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17