banner39

İBB'den bir fahiş zam da ulaşıma: Yüzde 35...

‘Her şey çok güzel olacak’ sloganı ile İstanbul Belediye Başkanlığı seçimini kazanan Ekrem İmamoğlu, sudan ulaşıma kadar her şeye ‘güzel’ zam yaptı. Son olarak İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, İstanbul'da ulaşıma yüzde 35 zam kararı alındığını duyurdu. 10 Şubat Pazartesi gününden itibaren uygulanmaya başlanacak yeni tarife ile 2,60 lira olan tam elektronik bilet 3,50 lira, 1,25 lira olan öğrenci bileti 1,75 lira, 205 lira olan tam mavi kart 275 lira, 40 lira olan öğrenci mavi kartı 50 liradan satılacak.

İBB'den bir fahiş zam da ulaşıma: Yüzde 35...

İstanbul’da “hayatı kolaylaştırma” sözü veren CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, tüm hizmetlere zam yapmayı sürdürüyor.

Son olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Afet Koordinasyon Merkezi’nde gerçekleşen Ulaşım Koordinasyon Merkezi toplantısında özel halk otobüsü, İETT, metro ve metrobüs tarifelerinde en kısa mesafe ücreti 2,60 TL'den 3,50 TL'ye yükseltilmesi için karar alındı. İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB) zammı duyurdu.

10 ŞUBAT'TA UYGULANMAYA BAŞLANACAK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), toplu ulaşım fiyatlarına maliyetlerdeki artış nedeniyle yapılan zammın, 10 Şubat Pazartesi günü uygulanmaya başlanacağını bildirdi.

İBB'den yapılan açıklamada, belediyenin başkanlık ettiği Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) dünkü toplantısında, İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nin (İSTESOB) teklifiyle İstanbul'daki toplu taşıma ücretlerinde artışa gidilmesi yönünde karar alındığı belirtildi.

YENİ FİYAT TARİFESİ

Yeni toplu ulaşım tarifesinin, 10 Şubat Pazartesi günü uygulamaya konulacağı bildirilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"2,60 lira olan tam elektronik bilet 3,50 lira, 1,25 lira olan öğrenci bileti 1,75 lira, 205 lira olan tam mavi kart 275 lira, 40 lira olan öğrenci mavi kartı 50 liradan satılacak.

Otobüs ve İBB'ye bağlı raylı sistemlerde tam bilet aktarma ücretlerinde, birinci aktarma 2,50 lira, ikinci aktarma 1,90 lira, üç, dört ve beşinci aktarmalar 1,20 lira olarak belirlendi.

Öğrenci aktarma ücretlerinde ise birinci aktarma 0,75 kuruş, ikinci aktarma 0,70 kuruş, üç, dört ve beşinci aktarmalar 0,60 kuruş olacak.

Şehir Hatları vapurları ve bilet entegrasyonuna dahil deniz motorlarında da 2,60 lira olan hatlar 3,50 lira, 2,70 lira olan hatlar 3,65 lira, 3 lira olan hatlar 4 lira olarak tespit edildi.

Deniz yollarında birinci aktarma 2,80 lira, ikinci aktarma 2,30 lira, üç, dört ve beşinci aktarma 2 lira olacak."

İstanbul'da 25 Mayıs 2017'den bu yana yaklaşık 3 yıllık sürede toplu taşıma bilet ücretlerinde herhangi bir artış yapılmadığı belirtilen açıklamada, bu süre zarfında yakıt, enflasyon, asgari ücret ve işletme maliyetlerinde yaşanan artışlar nedeniyle toplu taşıma maliyetlerinin yaklaşık yüzde 43 oranında yükseldiği kaydedildi.

Açıklamada İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun talimatıyla maliyetlerdeki yükselişin vatandaşlara tam olarak yansıtılmaması kararı alındığı aktarılarak, "Böylece, vatandaş korunurken, toplu taşımacılık hizmeti veren esnafın da enflasyon karşısında ezilmesi belirli ölçüde engellendi. Toplu taşıma hizmetlerinin aksatılmadan yürütülebilmesi için zorunlu olan bu artışın İstanbullular tarafından anlayışla karşılanacağını umuyoruz" denildi.

BAŞKANLIK KOLTUĞUNA OTURDUKTAN SONRA İMAMOĞLU'NUN İCRAATLERİ 

Başkanlık koltuğuna oturur oturmaz Bodrum'a tatile giden, işe başladıktan sonra ilk icraat olarak 5 bine yakın işçiyi kapının önüne koyan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, verdiği sözleri tutmadığı gibi zam üzerine zam yaparak vatandaştan büyük tepki aldı. "Her şey çok güzel olacak" sloganıyla oy toplayan CHP'li İmamoğlu, 10 gün içinde ulaşımdan suya, otoparktan bisiklet kiralamaya kadar belediyenin her hizmetinin fiyatını yüzde 50'ye varan oranda artırdı. Zamları da 'finansal ayarlama' diye makyajladı.

YÜZDE 50 ARTIŞ

İmamoğlu'nun talimatıyla yürürlüğe giren zamlarla birlikte İSBİKE (akıllı bisiklet paylaşım sistemi) yüzde 40 arttı. İSBİKE'da saatlik 2.5 lira olan bisiklet kiralamaları 3.5 TL'ye çıkarıldı. Vatandaşın abonelikler için ödeyeceği fiyat ise 59 liradan 99 TL'ye yükseltildi. İSPARK (otopark) ücretleri ise yüzde 50 arttı. Belgrad Ormanı'nda otopark ücreti 35 TL'den 52 lira 50 kuruşa çıktı. Maltepe Orhan Gazi Parkı'nda ise otopark ücreti 7 liradan 10 TL'ye yükseldi.

İNDİ-BİNDİ 2.5 LİRA

İSPARK ve İSBİKE ile ateşlenen zam fitili birçok kalemi etkiledi. Takside mevcut ücretler üzerinden ortalama yüzde 25 artış yapıldı. Açılış ücreti 5 lira, mesafe tarifesi 3.10 lira, yolculuk başına minimum ücret ise 13 liraya çıktı. Minibüs ücretlerine de yüzde 25 zam yapıldı. Öğrenciler için ücret 1.5 liradan 2'ye, indi-bindi ücreti ise 2.5 liraya çıktı.

Taksi dolmuş fiyatları yüzde 24 zamlanırken, öğrenci servis araçlarının ücretlerine de yüzde 13 zam geldi. En kısa mesafe ücreti 243 lira oldu. Şehir hatları İstinye-Çubuklu Arabalı Vapurları araç geçiş ücretlerine yüzde 20 zam gelirken, Harem-Sirkeci araç geçiş ücreti yüzde 10 arttı.

Yüzde 50'ye varan zam yağmurundan Hamidiye Su da nasibini aldı. 9 lira olan 19 litre damacana su 11 liraya, bir TL olan 0.5 litrelik küçük sular ise 1.5 liraya satılmaya başlandı. Hamidiye A.Ş., 8 ay önce yüzde 10 indirim yapmıştı.

NE SÖZ VERDİ NE YAPTI?

İmamoğlu, 31 Mart seçimlerinden önce vatandaştan oy isterken bol keseden vaatte bulundu. Gıda, ulaşım ve eğitime harcanan paraların azaltılacağını söyleyen İmamoğlu, sütü bedavaya dağıtacağını, 75 bin üniversite öğrencisine 400 TL karşılıksız burs vereceğini öne sürmüştü. Vaatlerini gerçekleştirmediği gibi vatandaşı zamma boğan İmamoğlu'na tepki yağıyor.

Kaynak: Sabah -Sözcü

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2020, 18:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42

banner19

banner43