Son dakika... İBB'de veri kopyalama işlemi durduruldu

İBB'den yapılan açıklamada, mahkeme kararında belirtilen hususların yerine getirilmesi için veri kopyalama işleminin durdurulduğu açıklandı.

Son dakika... İBB'de veri kopyalama işlemi durduruldu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, mahkeme kararında belirtilen hususların yerine getirilmesi için veri kopyalama işlemini durdurduğunu açıkladı.

CHP'li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, mazbatayı alır almaz ilk icraat olarak güvenlik soruşturmasından dahi geçmemiş 3 isme devletin mahrem bilgilerinin de içinde olabileceği İBB verilerini kopyalama talimatı vermişti.

Mahkeme veri kopyalama işleminin durdurulmasına karar vermişti.

İBB'den mahkeme kararı gereği kopyalama işleminin durdurulduğu açıklandı.

Açıklamada kararda belirtilen hususların yerine getirilmesi için verilerin kopyalamasının durduğu belirtildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun, belediyenin dijital verilerinin kopyalanması için Teftiş Kurulu Başkanlığı'na yazdığı yazı yürürlükten kaldırıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde yapılan yazılı açıklama, söz konusu talimatın, gerekçeleri ile ihdas edildiği tarihten itibaren geçerli olmak üzere yürürlükten kaldırıldığı bildirildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi: 

"Daha önceden 18 Nisan 2019 tarih ve 96514166-903.05-56/64220 sayıl, Teftiş Kurulu Başkanlığımızın inceleme yapmasına ilişkin ihdas edilen yazımız, İBB tarafından incelenmiştir. Her ne kadar hukuki gerekçeleri yerinde bulmasak da mahkemenin yürütmeyi durdurma kararında belirtilen hususların yerine getirilmesi ve teftiş kurulu başkanlığımızın, yeniden değerlendirilmesi konusundaki görüşlerine iştirak edilmesine karar verilmiştir. Bu yüzden söz konusu talimat, gerekçeleri ile ihdas edildiği tarihten itibaren geçerli olmak üzere yürürlükten kaldırılmıştır. Bahse konu hususların yeniden değerlendirilmesinin akabinde gerek görülmesi halinde idari mahkemenin yürütmeyi durdurma kararında belirtilen içeriğe ilişkin çerçeve ve Teftiş Kurulu Başkanlığımız tarafından belirlenen içeriğe ilişkin çerçeve dikkate alınarak, yeni bir işlem tesisi düşünülebilecektir." 

Kaynak: www.gaste24.com

.

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2019, 18:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17