banner39

İBB Şehir Tiyatrosu'nda PKK propagandasına engel! Valilik soruşturma başlattı

İstanbul Valiliği, Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı'nın terör propagandası yapıldığı gerekçesiyle yasakladığı tiyatro oyunuyla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu. Valilik, yasağın oyunun Kürtçe olduğu için geldiği iddiasını da yalanladı.

İBB Şehir Tiyatrosu'nda PKK propagandasına engel! Valilik soruşturma başlattı

İBB Şehir Tiyatroları Gaziosmanpaşa Sahnesi'nde “Beru: Klakson, borizan, birt” isimli bir oyun sahnelenecekti.

Ancak gösterime saatler kala oyun kaymakamlık tarafından yasaklandı. Yasağın oyunun Kürtçe olduğu için geldiği öne sürüldü.

VALİLİKTEN  KÜRTÇE OLUĞU İÇİN YASAKLANDI İDDİASINA YALANLAMA

İstanbul Valiliği bu iddiayı yalanlayan bir açıklamada bulundu. 

"Tiyatro oyunu, Gaziosmanpaşa Kaymakamlığımızca Kürtçe olduğu için yasaklanmamıştır." denilen açıklama şöyle devam etti:

"Türkçe, Kürtçe veya hangi dilde olursa olsun, terör propagandası yapmak kanunlarımızda yasaktır ve bu tür girişimlere kesinlikle müsaade edilemez. PKK/KCK terör örgütü faaliyetlerinin deşifre edilmesi ve engellenmesine yönelik olarak yapılan çalışmalarda; Teatra Jiyana Nü (Yeni Yaşam Tiyatrosu) isimli tiyatro grubunun -sözde- Devlet ve Terör ilişkilerini irdeleyen “Beru; Klakson Borizan Birt” isimli tiyatronun var olan oyununun tüm kurgusu PKK Terör örgütünün ülkemize karşı yürüttüğü terör propagandasına dönüştürülmek suretiyle oluşturulduğu yönünde güvenlik güçlerimizin tespiti söz konusudur.

Bir tiyatro oyununun PKK terör örgütünün propagandasına dönüştürülmesi asla kabul edilemez.

Konuyla ilgili olarak soruşturmalar başlatılmıştır."

Kaynak: Super Haber

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2020, 20:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner43