banner10

Hollanda Dışişleri Bakanı Türkiye'ye geliyor

Dışişleri Bakanlığı, Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok'un 3-4 Ekim tarihlerinde Türkiye'ye geleceğini açıkladı.

Hollanda Dışişleri Bakanı Türkiye'ye geliyor

Dışişleri Bakanlığı, Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok'un, 3-4 Ekim'de Türkiye'yi ziyaret edeceğini bildirdi. Blok'un ziyaretinde Türkiye-Hollanda ilişkileri, Avrupa Birliği (AB) süreci ve güncel diğer meseleler ele alınacak.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Sözkonusu ziyaret sırasında Türkiye-Hollanda ikili ilişkileri, AB sürecimiz ile güncel bölgesel ve uluslararası konular ele alınacaktır.'' ifadeleri kullanıldı.

İki ülke ilişkileri normalleştirilme sürecinde

İki ülke ilişkileri 2017'nin Mart ayında yaşanan krizle sekteye uğramış, bir süre önce Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Hollandalı mevkidaşıyla telefonda görüşerek ilişkilerin normalleşmesi için adımlar atılacağını duyurmuştu. 

Hollanda hükümeti, 16 Nisan 2017’deki Türkiye’deki anayasa değişikliği referandumu sürecinde Hollanda’da Türk vatandaşlarıyla bir araya gelerek konuşma yapmayı planlayan Çavuşoğlu’nun uçağına verilen iniş iznini iptal etmişti. Dönemin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın da 11 Mart 2017’de Rotterdam’daki Türk konsolosluğuna girişine izin vermeyen Hollandalı yetkililer, Kaya’nın korumalarını gözaltına almış ve kendisini polis eskortuyla Almanya’ya sınır dışı etmişti. Gelişmeler üzerine Türkiye, ülke dışında bulunan Hollanda’nın Ankara Büyükelçisi’nin dönmemesini istemişti. İki ülke, diplomatik temsilini karşılıklı olarak maslahatgüzar düzeyinde tutuyordu.

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2018, 15:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17