banner39

HDP'li belediyelerdeki görevden almalara CHP'den skandal tepki

Diyarbakır, Van ve Mardin'in HDP'li Büyükşehir Belediye Başkanlarının, İçişleri Bakanlığı'nca haklarında yürütülen terör soruşturmaları kapsamında görevlerinden alınmalarının ardından, CHP İstanbul Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Mehmet Bekaroğlu ile CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'ndan Bakanlığın kararına skandal açıklamalar geldi.

HDP'li belediyelerdeki görevden almalara CHP'den skandal tepki

Diyarbakır, Van ve Mardin'in HDP'li Büyükşehir Belediye Başkanları, İçişleri Bakanlığı'nca haklarında yürütülen terör soruşturmaları kapsamında görevlerinden alındı. 4 ayda belediyeleri terör örgütü PKK karargahına çeviren HDP yönetimleri tüm kaynakları terör örgütünün hizmetine sundu. İçişleri Bakanlığı'nca görevden alınan Belediye Başkanları yerine illerin valileri belediye başkan vekili olarak atanırken, bu kararın ardından CHP'den peş peşe bakanlığın kararına tepki mesajları gelmeye başladı.

TANRIKULU'NDAN PKK KARARGAHINA ÇEVRİLEN BELEDİYEYE DESTEK

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) yönetiminin de bugün konuyla ilgili bir toplantı gerçekleştireceği öğrenildi. DW Türkçe'ye konuşan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, "Yeni bir darbeyle karşı karşıyayız. Darbeler sadece tankla, topla olmuyor. Halkın iradesine darbe, sandığa darbe yapıldığını da hep birlikte görüyoruz" dedi.

Tanrıkulu, "Hukuka da demokrasiye de sığmayacak bir durumla karşı karşıyayız" diye ekledi.

CHP'Lİ BEKAROĞLU'NDAN DA TERÖR BELEDİYESİNE DESTEK

"Diyarbakır, Van ve Mardin’de 4,5 ay önce seçilen belediye başkanları görevden alınarak yerlerine Valiler atandı. Gerekçe terör örgütlerine destek vermek. Bunun anlamı sadece demokrasinin iptal eğilmesi değil, aynı zamanda halkın meşru siyasetten umudu kesmesinin istenmesidir." 

KAFTANCIOĞLU: BİRİLERİ İLERİ DEMOKRASİ DEMİŞTİ, DEĞİL Mİ?

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da Bakanlığın kararına tepki gösterdi.

Kaftancıoğlu şunları söyledi:

"Birileri ileri demokrasi demişti değil mi? Halk iradesine bir darbe daha: Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyelerinin seçilmiş başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyum atanması hukuka aykırı, halkın seçimle siyasal tercihlerine darbedir."

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2019, 12:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner43